Nejsidan ökar mest inför irländsk EU-omröstning
26 maj 2008Jasidan leder inför den irländska folkomröstningen om Lissabonfördraget i juni. Avståndet mellan ja- och nejsidan minskar och nejsidan knappar in.
Den 12 juni folkomröstar irländarna om EU:s nya fördrag, det så kallade Lissabonfördraget. Enligt en opinionsundersökning publicerad i den irländska tidningen Sunday Business Post minskar andelen osäkra väljare i rask takt ju närmare valdagen kommer.
Även om jasidan fortfarande leder knappar nejsidan in och ökar snabbare än jasidan.
Jasidan 41 procent (+3)
Nejsidan 33 procent (+5)
Osäkra 26 procent (-8)
Regeringens arrogans och högfärd
Tidningen The Irish Times skriver idag att premiärminister Brian Cowen anklagar oppositionen för att den, trots sitt stöd till EU, inte lägger manken till för att vända den negativa opinionen i sina partier.
Det kallar Leo Varadkar, en av företrädarna för det största oppositionspartiet Fine Gael, för en ynklig strategi. Det är en strategi, säger Varadkar , som syftar till att ge oppositionen skulden i det fall irländarna röstar nej.
Många av våra sympatisörer vill rösta nej till fördraget för att de är arga på premiärministerns och regeringen arrogans och högfärd, säger Leo Varadkar.
Irland har vetorätt
Det som gör folkomröstningen intressant är dels att Irland är det enda landet som genomför en omröstning, dels att irländarna tidigare röstat nej. Omröstningen är avgörande för att EU-länderna ska kunna anta Lissabonfördraget. Ett nej innebär i princip att fördraget är förkastat eftersom alla EU-länder har vetorätt.
I praktiken kan det dock betyda att en diskussion uppstår om Irland kan nöja sig med ett eller flera undantag. Det har hänt tidigare där ett land röstat nej, som när Danmark röstade nej till Maastrichavtalet 1992. Då fick danskarna fyra undantag i EU-samarbetet.
I fredags sade tyska förbundsrådet ja till fördraget. Därmed har fjorton länder accepterat fördraget. Den svenska riksdagen väntas ta ställning i november.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.