Beatrice Ask: Acta-avtalet kräver ny lagstiftning

Publicerad 20 oct 2010
kl 22:36
Uppdaterad 21 oct 2010
kl 08:57
Acta-avtalet är tänkt att stoppa piratkopieringen men är starkt kritiserat.
Acta-avtalet är tänkt att stoppa piratkopieringen men är starkt kritiserat.Foto: Guillaume Lemoine/Flickr

ACTA-AVTALET

Acta står för Anti-Counterfeiting Trade Agreement och är ett avtal som ska förhindra varumärkesförfalskning och piratkopiering.

Diskussioner om avtalet började 2007 och formella förhandlingar inleddes 2008. Länderna som deltar är Australien, EU, Japan, Kanada, Sydkorea, Mexiko, Marocko, Nya Zeeland, Schweiz, Singapore och USA. Fler länder ska ansluta sig till avtalet i ett senare skede.

Förhandlingarna är nu avslutade. Den senaste förhandlingsrundan hölls i Tokyo fram till den 2 oktober 2010.

 

Acta-avtalet skulle inte leda till några förändringar i lagstiftningen i något EU-land. Men Sverige kommer att behöva göra lagändringar. Det kommer justitieminister Beatrice Ask att tillkänna ge i riksdagen i dag, torsdag.

Sverige kommer att behöva ändra i sin lagstiftning till följd av det nyligen färdigförhandlade Acta-avtalet. Det kommer justitieminister Beatrice Ask (M) att meddela i dag när frågan debatteras i riksdagen. Acta-förhandlingarna har pågått sedan 2008 och syftar till att stävja den globala piratkopieringen och varumärkesförfalskningen. Omfattande kritik har riktats mot den sekretess som har präglat arbetet med att ta fram avtalet. EU-parlamentet har vid flera tillfällen uppmanat de förhandlande parterna att lätta på sekretessen för att öka transparensen.

EU-kommissionen, som leder förhandlingarna å EU:s vägnar, har under hela förhandlingsprocessen hävdat att avtalet inte kommer att leda till några förändringar i EU-ländernas lagstiftning. Det bekräftades även tydligt efter den sista förhandlingsrundan som hölls i Tokyo för tre veckor sedan.

Men enligt en första analys gjord av Justitiedepartementet kommer Sverige att behöva ändra sin lagstiftning i åtminstone varumärkeslagen. Jens Holm (V) har ställt en interpellation till Beatrice Ask och i Asks svar, som Europaportalen har sett, skriver hon att ”en mindre justering” ska göras, som handlar ”om polis och åklagares möjligheter att ingripa mot varumärkesintrång utan angivelse från målsäganden. Utvecklingen i EU kommer att avgöra den fortsatta hanteringen av ACTA.” Jens Holm och Beatrice Ask debatterar frågan i riksdagen vid 12 i dag, torsdag.

På EU-kommissionen ställer man sig frågande till de följder som avtalet leder till i Sverige.
– Jag är inte medveten om att Sverige måste införa nya lagar. Vår förhandlingslinje var att allt skulle vara i enlighet med nuvarande lagstiftning. Så det borde inte vara så att Sverige ska ändra något, säger en EU-förhandlare på kommissionens handelsdirektorat.

Beatrice Ask menar att den aktuella justeringen förankrades i ett möte i näringsutskottet den 16 september 2009. Enligt protokollet från mötet beslutades att Sverige i förhandlingarna ska kunna godta ”justeringar av gällande regelverk som inte gäller straffskärpning eller nykriminalisering eller innefattar utvidgning av eller införande av nya straffprocessuella tvångsmedel, om resultatet fortfarande är proportionerligt, rättssäkert och väl avvägt med hänsyn till integritetsaspekter.”

Utskottet betonade samtidigt vikten av att regeringen återkommer till utskottet för information och eventuell ny överläggning om de fortsatta stegen i förhandlingarna. Det har inte skett säger Kent Persson (V), som sitter i utskottet.
– Någon förankring av en sådan här lagändring har inte skett. Den här informationen har vi inte fått i utskottet. Vad som hände vid förhandlingarna i Tokyo har vi ingen susning om, säger Kent Persson.

Kent Persson deltog dock inte vid utskottets möte den 16 september 2009.

Endast Lage Rahm (MP) anmälde en avvikande mening vid näringsutskottets möte i september 2009. Han är kritisk till hur informationen kring frågan har skötts.
– Problemet är att utskottet inte har kunnat prata med någon som kan de här frågorna. Vi fick läsa de avtalstexter som kom i ett stängt rum, men inte prata med vår jurist om det och inte ta med dokumenten. Det var oöverblickbart. Att genomföra lagändringar på det sättet är inte rimligt, säger Lage Rahm, som nu lämnat riksdagen.

Beatrice Asks presstalesperson Martin Valfridsson säger att lagändringen absolut har förankrats i utskottet.
– Det är klart att det har förankrats. Det får inte råda några oklarheter om det. Regeringen har inget mandat att förhandla om ändringar utan att förankra det i riksdagen. 

Martin Valfridsson säger också att det handlar om en liten förändring där ingen ny kriminalisering eller straffskärpning kommer att äga rum. Ändringen ska genomföras enligt sedvanlig procedur i riksdagen.

Acta-avtalet är nästintill färdigförhandlat enligt EU-kommissionen, men fortfarande kan justeringar komma att genomföras via e-post mellan de förhandlande parterna. Därefter ska EU-parlamentet och de nationella parlamenten godkänna det innan det kan träda i kraft.

 

Kommentarer

Genom att skicka kommentaren godkänner du Europaportalens regler.

Nyheter från förstasidan

Omstritt Actaavtal prövas i EU-domstolen

BRYSSEL » “Förhoppningsvis spiken i kistan”. Handelskommissionär Karel De Gucht meddelade på onsdagen att EU-domstolen ska granska handelsavtalet.

Färm: Regeringen har EU-skeptisk agenda

BRYSSEL » Vill minska EU-budget . I går nekade Sverige EU-kommissionen ansvarsfrihet för budgeten 2010. Göran Färm (S) misstänker en agenda bakom beslutet.

EU hotar stoppa miljardbidrag till Ungern

BRYSSEL » Unik åtgärd. EU-kommissionen kräver att Ungern skärper sin budgetpolitik, annars väntar frysning av miljardutbetalningar i EU-stöd.

“Greklands framtid i euron säkrad”

BRYSSEL » Grekiskt mångmiljardlån mot skärpta villkor . Efter 13 timmar enades euroländerna om ett nytt krislån till Grekland. – Grekerna är kvar i sin tragedi, säger Anders Borg (M).

Borg: Pessimismen i Europa ger vika

STOCKHOLM » Sju tecken till optimism. Finansminister Anders Borg (M) menar att europeisk ekonomi nu kan lämna höstens undergångsscenarion bakom sig.
Christian Wulff blev kortvarig på sin post som Tysklands president: 30 juni 2010 - 17 februari 2012.

Korruptionsanklagelser tvingar bort Tysklands president

Tungt bakslag för Angela Merkel. Efter en våg av anklagelser avgick den tyske presidenten Christian Wulff på fredagen.

Parlamentets talman: Ett ställe räcker

EU-domstolen behandlar Strasbourgsfråga . Som förste talman i Europaparlamentet menar Martin Schulz att flytten mellan Bryssel och Strasbourg är dålig.

EU vill höja pensionsåldern

STOCKHOLM » Följa ökad livslängd. – Det är viktigt att höja pensionsåldern, säger László Andor, EU-kommissionen.
<default>
Debatt

Folkpartiet – EU-politikens värsting

Anders Sjöberg (JL) » Euron i dödsryckningar. Att Sverige kan få inflytande över besluten inom EU är en ansvarslös illusionspolitik från Folkpartiet.
Det finns en risk för sjunkande bostadspriser i Sverige, skriver EU-kommissionen i en ny rapport. Arkivbild.

EU: Svensk ekonomi har problem

STOCKHOLM » Stigande bostadspriser oroar. Sverige kommer att granskas närmre av EU-kommissionen på grund av hushållens ökade skuldsättning och höga bostadspriser.
<default>

EU och USA bildar ekologisk handelsunion

STOCKHOLM » Värd 360 miljarder kronor. Till sommaren ska byråkratiska hinder för ekologisk handel mellan EU och USA vara borta.
– Den globala brottsligheten cashar in enorma mängder pengar, sade Cecilia Malmström.
Anders Selnes

Malmström: Ta de kriminellas pengar

STOCKHOLM » Al Capone-modellen är effektiv. EU ska underlätta konfiskering av brottslingars pengar och tillgångar.

Engström: Vi har god chans att stoppa Acta

STOCKHOLM » Motståndets viktigaste argument. Actaavtalet är ytterligare ett steg på vägen mot skärpt upphovsrätt och hårdare fildelarjakt, säger Christian Engström (PP). —> RÖSTA - Vad tycker du?
En transaktionskatt minskar pensionerna, skriver EU-parlamentariker Olle Schmidt (FP).
MittEuropa

Finansskatt minskar tillväxt och pensioner

Olle Schmidt (FP) » Ingen löntagarvänlig politik. Det finns bättre sätt att beskatta bankerna än med transaktionsskatt.
– En god djuromsorg gör bondens jobb lättare, billigare och mer lönsamt, poängterar Marit Paulsen (FP).
Anders Selnes

Marit Paulsen: Vi är alla däggdjur

STOCKHOLM » Det finns en okunnighet. Med Europaparlamentet i ryggen ger sig Marit Paulsen (FP) i kast med att beveka motsträviga EU-tjänstemän. Hennes uppgift är att förbättra det europeiska djurskyddet.
<default>
Debatt

Gärna investeringar men först avregleringar

Gustav Blix (M) » Efter finanspakten - överge lånelinjen. Ökad avreglering på marknaden är både ett nödvändigt och billigt sätt att få i gång tillväxten i Europa.
Nu när EU-kommissionens klimatrapport har kommit är det hög tid för Lena Ek att skärpa klimatpolitiken, skriver Jens Holm (V).
Debatt

Nu måste Lena Ek skärpa klimatmålen

Jens Holm (V) » Överraskande klimatrapport. EU-kommissionens färska analys visar att skärpta klimatmål är mycket billigare än vad man tidigare trott.
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) i riksdagens talarstol.
Anders Selnes

Allt fler EU-lagar ogillas av riksdagen

BRYSSEL » “Sker per automatik” . Sverige är ett av de länderna i EU som klagar mest på att EU-kommissionen lägger sig i nationella frågor.
Statsminister Fredrik Reinfeldt försvarade finanspakten vid onsdagens riksdagsdebatt.
Anders Selnes

Reinfeldt och Ohly i strid om finanspakt

STOCKHOLM » Riksdagsjakt efter finanspaktens kärna: Stenhård nedskärningspolitik eller sund budgetpolitik.

Om kärlek i EU-parlamentet

YouEurope. Elin frågar om kärlek i EU-parlamentet. EU-parlamentariker Alf Svensson (KD) svarar.

Notiser

    • Kraftig variation på nationella minimilöner
      i går
    • Stort eurostöd i Grekland
      21 feb
    • Kommunal ny medlem i föreningen Europaportalen.se
      21 feb
    • Tung EU-debatt väntar Hässleholm
      21 feb
    • Ungern försvarade sig mot EU:s anklagelser
      20 feb
    • Europa boostar mobilt bredband
      15 feb
    • Vill ha både fritt internet och Acta
      15 feb
    • EU-kommissionär kritiserar brittisk syn på arbetsrätt
      14 feb
    • EU-parlamentets talman sågar Acta
      14 feb
    • Euroländer degraderas – drar Storbritannien till kanten
      14 feb
    • Tysk rekordexport på fransk bekostnad
      8 feb
    • Knackig engelska försenar grekisk krisdeal
      8 feb
    • EU-talman: Turkiet måste ta sig an folkmordsfråga
      8 feb
    • EU hotar Kina med flygböter
      7 feb
    • Tiotusentals ryssar tågade mot Putin
      6 feb
Fler notiser

Twitter

Logga in

Nyheter i andra medier

Fler nyhetslänkar

Debatt i andra medier

Fler debattlänkar

Hetaste artiklar

Fler heta artiklar

Mest kommenterade

Fler artiklar
Close