Sverige har dragit in 200 miljoner på Islandslån

Publicerad 30 aug 2012
kl 16:23
Uppdaterad 30 aug 2012
kl 16:30
Finansminister Anders Borg (M) kan glädjas åt en bra affär med Sveriges lån till Island.
Finansminister Anders Borg (M) kan glädjas åt en bra affär med Sveriges lån till Island.Bild: Europeiska Unionens Råd

Fakta

Island
Maximalt lån: 495 miljarder euro
Nuvarande lån: 205 miljarder euro
Ränta, 3:e kvartalet 2012: 3,402 procent

Irland
Maximalt lån: 600 miljoner euro
Nuvarande lån: 150 miljoner euro
Ränta, 3:e kvartalet 2012: 1,652 procent

I juni 2010 beviljade Sverige också Lettland ett lån på maximalt 720 miljoner euro men Lettland begärde aldrig ut några pengar.

Sveriges statslåneränta har 2012 legat på 1,54 procent i genomsnitt.

Källa: Riksgälden

 

Sedan Island började låna pengar från Sverige 2009 har landet betalat drygt 200 miljoner kronor i ränta. Och medan EU och Storbritannien lånar pengar till Irland till självkostnad behåller Sverige ett räntepåslag.

När finanskrisens första våg slog till med full kraft 2008 drabbades Island allra hårdast. Valutan devalverades med nästan 50 procent, arbetslösheten steg brant och bankerna kraschade en efter en. Statskassan tömdes snabbt och regeringen fick vända sig till utlandet med mössan i hand för att överkomma krisen. Efter hårda förhandlingar fick Island ett krispaket från den internationella valutafonden IMF.

Även Sverige valde då att erbjuda Island ett lån, efter bland annat kritik från Norge som ansåg att de nordiska länderna var för motvilliga att ge Island en hjälpande hand. 
Sverige lovade Island ett lån på maximalt 495 miljoner euro, något som med dåtidens valutakurs motsvarade cirka 5,4 miljarder kronor.

Enligt uppgifter från Riksgälden till Europaportalen har Island betalat över 24,6 miljoner euro i räntekostnader till Sverige. Med en eurokurs som varierat mellan åtta och tio kronor motsvarar det mer än 200 miljoner kronor.

Räntan på Sveriges Islandslån är rörlig och ligger i dag på 3,4 procent. Samtidigt kan Sverige för närvarande låna upp pengar rekordbilligt på de internationella marknaderna: den genomsnittliga statslåneräntan ligger på 1,5 procent.

– Jag tycker det är tveksamt. Det påminner lite grann om Finlands krav på låntagare hela tiden. Island är ju en del av Nordiska Rådet och min grundinställning är att det ska vara rimligt och solidariskt, jag anser inte det här är bra, säger EU-parlamentarikern Olle Schmidt (FP) om Sveriges låneupplägg.

Vice ordföranden i riksdagens finansutskott, Fredrik Olovsson (S), anser att det är bra att Sverige tar betalt för att ”hjälpa länderna i en för dem utsatt situation”.

– Jag tror att de svenska skattebetalarna förväntar sig att man får en ränta för den risk man tar. Men det är klart att man över tiden kan titta på andra lösningar när de svenska möjligheterna till upplåning ökar och risken minskar. Det hänger också på vilka påstötningar länderna i fråga gör och jag har inte fått någon information om att Island har gjort några sådana, säger Fredrik Olovsson (S) till Europaportalen.

Vid årsskiftet var Islandslånet som störst. Då hade lånetaket på 495 miljoner euro nåtts, men sedan dess har Island gjort två större återbetalningar vilket har fått ner skulden med mer än hälften och den ligger i dag på motsvarande 1,7 miljarder kronor. Men räntekostnaderna tickar på.

När riksdagen beviljade ett lån till krisdrabbade Irland för några månader sedan sattes räntan betydligt lägre och Irlandsräntan ligger därför på endast 1,65 procent i dag; två procentenheter under Islandslånet.

EU och Storbritannien som också lånat ut pengar till Irland har beslutat att inte ta ut en extra avgift utan lånar ut pengar till sin egen upplåningskostnad.  Men Sverige har behållit ett påslag för att, enligt den svenska regeringen, Sverige bör ”täcka kreditrisken”.

 

Kommentarer

Genom att skicka kommentaren godkänner du Europaportalens regler.

Nyheter från förstasidan

EU-positiva har en optimistiskare syn på eurons framtid än EU-kritiker.
Bild: wfabry

Svenskar tvekar om eurons undergång

STOCKHOLM » Få känner till finanspakten. Svenskarna är delade kring synen på eurons överlevnadschanser under den nuvarande ekonomiska krisen.

Brittiska företagsledare varnar för miljardförluster vid EU-utträde

BRYSSEL » Fler britter som vill lämna än vara kvar. Ledande brittiska affärsmän menar att Storbritannien riskerar att årligen gå miste om upp till 933 miljarder kronor om landet lämnar EU.
EU-parlamentarikern Gunnar Hökmark (M). Arkivbild.
Bild: EU-parlamentet

Moderata politiker bryter regeringens EU-linje

BRYSSEL » Hökmark (M): Jag har ingen förklaring. Det gnisslar i alliansens EU-samarbete efter att Moderaterna i Europaparlamentet nyligen ännu en gång gått emot regeringen i EU.
Storbritanniens premiärminister David Cameron pressas alltmer om EU-medlemskapet. Arkivbild
Bild: Fredrik Haglund

Svårhanterlig EU-splittring pressar brittisk premiärminister

BRYSSEL » “Öppnat Pandoras ask”. Den brittiske premiärministern David Cameron får det allt svårare att hålla ihop sitt parti när det gäller frågan om Storbritanniens EU-medlemskap.
Fredrik Reinfeldt tillsammans med Bulgariens Rosen Plevneliev, Danmarks Helle Thorning-Schmidt och Storbritanniens David Cameron under EU-toppmötet i mars 2013.
Bild: Europeiska unionens råd

EU-toppmöte fokuserar på höga elpriser

STOCKHOLM / BRYSSEL » Även skattefusk på agendan. Höga elpriser är en av de främsta politiska frågor när EU-ländernas stats- och regeringschefer på onsdag samlas till toppmöte
Franske presidenten François Hollande lanserar sin stora vision för EU. Arkivbild.
Bild: Europeiska kommissionen

Frankrike: Bilda euroregering annars faller Europa

BRYSSEL » Inom två år. Den hårt ansatte franske presidenten François Hollande går på Europaoffensiv och föreslår en ekonomisk regering för euroländerna med betydande befogenheter.

Svensk ekonomi näst svartast i Västeuropa

BRYSSEL » 500 miljarder fuskas bort i Sverige. Trots en stadig minskning av den svarta ekonomin i Europa beräknas den i dag uppgå till motsvarande 18 500 miljarder kronor.
<default>
MittEuropa
Bild: Johan Funke

Fantastiska EU-dagar i Hässleholm

Sofi Holmgren » “En av årets tuffaste utmaningar”. Vår skola fick möjligheten att vara delta aktivt på Europaforum och eleverna växte en god bit med uppgiften.

Sverige behöver reformerade europeiska ekonomier

Christian Holm (M) » Sänkta skatter lockar hit företag. Fokus på ökad konkurrenskraft, handelsavtal med USA och fortsatt utvidgning är tre viktiga delar för en positiv utveckling i Europa.
EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso. Arkivbild.
Bild: Europeiska kommissionen

Två miljarder extra i EU-avgift för Sverige

BRYSSEL » Bakslag för Borg. EU får i år ytterligare 60 miljarder kronor från medlemsländerna för att klara betala gamla räkningar.
Inte sedan mätningarna började 1995 har Eurostat registreat en lika lång recession i eurozonen som nu.
Bild: Kipcurry

Historisk ekonomisk tillbakagång för euroländerna

BRYSSEL » Finland backar. För sjätte kvartalet i rad krymper ekonomierna i euroländerna samtidigt som Frankrike officiellt glider in recession.
Landsbygdsminister Eskil Erlandsson röstade för andra gången som ensam delegat mot en överenskommelse om EU:s nya fiskepolitik. Arkivbild.
Bild: Europeiska unionens råd

Sverige och EU-parlamentet slåss för tuffare fiskepolitik

BRYSSEL » Tror på uppgörelse innan sommaren. Efter att ha blivit överkörd av sina kollegor får landsbygdsminister Eskil Erlandsson sätta sitt hopp till Europaparlamentet för att rädda EU:s fiskar.
Finansminister Anders Borg sällar sig till dem som förespråkar en mer expansiv ekonomisk politik. Arkivbild.
Bild: Europeiska unionens råd

Anders Borg vill lätta på åtstramningspolitiken i EU

BRYSSEL » Sänkta skatter och mer utbildning. Finansminister Anders Borg byter fot och uppmanar ekonomiskt starka EU-länder att spendera mera för att få fart på den svaga ekonomin.

Opinionsforskare: Tyskarna lever på en annan planet

BRYSSEL » Fransmän mer EU-kritiska än britter. Tyskarna med sin optimism står alltmer isolerade i den europeiska opinionen.
Tysklands finansminister Wolfgang Schäuble menar att det viktigaste är att få bankunionen på plats med eller utan fördragsändring. Arkivbild.
Bild: Europeiska rådet

Schäuble ser krislösning utan fördragsändring

BRYSSEL » “Mycket kan göras”. Den tyske finansministern Wolfgang Schäuble menar att förverkligandet av EU:s bankunion kräver en fördragsförändring. I väntan på det föreslår han en övergångslösning.
Tyska förbundskanslern Angela Merkel förespråkar ytterligare reformer i krisande euroländer. Arkivbild.
Bild: Europeiska kommissionen

Tyskland kräver mer av euroländerna

BRYSSEL » Hemlig rapport kritiserar Frankrike. Lagom till att euroländernas finansministrar träffas under måndagskvällen visar ett läckt dokument att den tyska regeringen förväntar sig fler åtgärder av krisande euroländer än vad som hittills genomförts.
Det finns goda skäl till en bättre samordning av EU-länders ekonomiska politik men det får inte ske utan demokratisk förankring. Det skriver Pierre Shellekens.
Debatt
Bild: Europaparlamentet

Europadagen bra start för framtidsdebatt

Pierre Schellekens » Europa är inget ekonomiskt museum. Valet står inte mellan söndring eller ett Europas Förenta Stater. Ingetdera är ett alternativ.
Idag firar vi Europadagen och ett Europa som står inför ett viktigt vägval. Det skriver Anna Kinberg Batra (M) och Gunnar Hökmark (M).
Debatt
Bild: Europaparlamentet

Europa står inför ett viktigt vägval

Anna Kinberg Batra (M) och Gunnar Hökmark (M) » Två scenarier. Det är dags att Stefan Löfven och Magdalena Andersson ger besked: Gäller talet om ansvarsfulla svenska finanser även de europeiska?

Medborgarnas vardagsliv ska underlättas i EU

BRYSSEL » Förändringar under 2013 och 2014. Med tolv nya förslag vill kommissionen förenkla för EU-medborgare som rör sig och arbetar inom unionen
Europeiska centralbankens byggnad i tyska Frankfurt. Arkivbild.
Bild: MPD01605

ECB överväger hjälpa krisbanker

BRYSSEL » Ökar risken för skattebetalare. Enligt medieuppgifter kan Europeiska centralbanken snart börja köpa upp dåliga lån från banker för att öka utlåningen till företag i sydliga euroländer.
Migrantarbetare från forna östländer beräknas ha bidragit till de gamla EU-ländernas ekonomi med en procent av BNP. Arkivbild.
Bild: Poplinre

Förlängd a-kassa vid jobbsök i andra EU-länder

BRYSSEL » Nästan elva miljoner arbetar i andra EU-länder. EU-kommissionen vill underlätta för de som söker jobb. Förslaget är ett av flera åtgärder som ska öka rörligheten inom EU.

Osäkerheten kring svenskt EU-medlemskap ökar

BRYSSEL » Sören Holmberg: Svensken något opportunistisk. Stödet för EU faller i Sverige samtidigt som andelen osäkra ökar nästan lika mycket.
 Den franske finansministern Pierre Moscovici menar att landet kan vända den negativa arbetslöshetstrenden innan årsskiftet. Arkivbild.
Bild: Europeiska unionens råd

Frankrike: Det är slut med nedskärningar

BRYSSEL » “Vi är trovärdiga”. Efter att Frankrike fått ytterligare två år på sig av EU-kommissionen att komma till rätta med sitt budgetunderskott säger finansminister Pierre Moscovici att eran av åtstramningar är slut.
Stridande västerlänningar i krigszoner som Syrien är ett växande hot i EU, hävdar europeiska säkerhetstjänster. Arkivbild.
Bild: A. Ains

500 europeiska islamister strider i Syrien

STOCKHOLM » “Rekordhöga nivåer av västerlänningar“. Våldsbejakande islamistiska extremister från väst som deltar i strider i krigs- och konfliktzoner är enligt europeiska säkerhetstjänster ett allvarligt hot mot säkerheten i Europa.
EU:s ekonomikommissionär Olli Rehn menar att Frankrike måste göra mycket större ansträngningar för att klara ekonomin.
Bild: Europeiska kommissionen

EU lättar på åtstramningspolitiken

BRYSSEL » Spanien och Frankrike får uppskov. Åtstramningarna i EU-länderna i år spås bli hälften så omfattande som under 2012.
Europaparlamentets arbetsordning måste ändras och förbjuda slutna voteringar vid politiska beslut, skriver Arba Kokalari (M).
Debatt
Bild: Europaparlamentet

Förbjud hemliga omröstningar i EU-parlamentet

Arba Kokalari (M) » Ändra parlamentets regler. Möjligheten till slutna politiska omröstningar i Europaparlamentet leder till att misstron ökar i ett redan ifrågasatt EU.
Bild: Europeiska kommissionen

ECB-räntan sänktes men ytterligare åtgärder dröjer

BRYSSEL » Öppnar för negativ inlåningsränta. Under trycket av fallande inflation, minskad tillväxt, rekordarbetslöshet och än mer skuldtyngda medlemsländer sänkte som väntat Europeiska centralbanken, ECB, sin styrränta på torsdagen.
Italiens premiärminister Enrico Letta och EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso träffades i Bryssel på torsdagsmorgonen.
Bild: Europeiska kommissionen

Pressad Letta kräver EU på konkret handling

BRYSSEL » Berlusconi hotar lämna koalitionen. På EU-toppmötet i juni vill Italiens nye premiärminister Enrico Letta se konkreta budskap som ska återställa hopp och förtroende hos de europeiska medborgarna.

FN: Mänskliga rättigheter i Grekland hotade

BRYSSEL » Sverige ett föredöme vid kriser. FN-utredare riktar skarp kritik mot åtstramningspolitiken i Grekland som får allt allvarligare konsekvenser för befolkningens hälsa.
I en tid när till och med borgerliga partier klankar ned på EU är det befriande att se tecken på att det statsbärande partiet Moderaterna står upp för Europatanken, skriver David Tinglöv.
Debatt
Bild: Fredrik Haglund

Befriande att Moderaterna står upp för EU

David Tinglöv » Utveckla - inte avveckla EU. I tider då till och med borgerliga företrädare klankar ner på EU är det välkommet att se den moderata arbetsgruppens EU-vänliga rapport.
<default>
MittEuropa

Europeisk byggsektor viktig för ekonomi och miljö

Ellen Nygren » Svensk ordförande avgick. EESK anser att lika konkurrensvillkor måste råda inom byggsektorn och att det krävs mekanismer för att kontrollera att de sociala skyldigheterna efterlevs.
EU:s antibedrägeribyrå Olaf pekar på att den förre hälsokommissionären John Dalli kände till att hans vän Silvio Zammit försökt kräva en muta. Arkivbild.
Bild: Europeiska kommissionen

Hemlig rapport: Inga avgörande bevis mot snuskommissionär

BRYSSEL » Snuslobbyist ljög. Direkta bevis om mutor i snusskandalen saknas men besvärande indicier mot hälsokommissionär John Dalli tyder på att han känt till affären.
EU:s sysselsättningskommissionär László Andor.
Bild: Europeiska kommissionen

Arbete i andra EU-länder ska underlättas

BRYSSEL » Avvisar oro för "fattigdomsflykt" Bara några dagar efter att fyra länder vädrat sin oro för “social turism” kommer EU-kommissionen med ett förslag för att förenkla möjligheten att arbeta i andra EU-länder.

Drastisk ökning av misstron till EU

BRYSSEL » Traditionella EU-fästen har fallit. Andelen av befolkningen i de sex största medlemsländerna som inte litar på EU har nästan fördubblats sedan finanskrisen började.
Det kommer bli svårare för EU-medborgare att få arbetstillstånd i Schweiz. Arkivbild.
Bild: vauvau

Schweiz stryper arbetsinvandring från EU-länder

BRYSSEL » ”Ingen ovänlig handling gentemot EU”. Ett schweiziskt beslut att begränsa antalet arbetstillstånd för EU-medborgare väcker kritik i Bryssel.

Svensk pessimism om EU:s framtid

STOCKHOLM » Danskar minst negativa. I sju undersökta europeiska länder ökar andelen som ser negativt på EU:s framtid. Svenskar tvivlar mest på sitt lands inflytande i europeiska frågor.
Sveriges försvarsminister Karin Enström (till vänster) pekar på artikel 42.7 i EU-fördraget som kan tolkas som en uppmaning till gemensamma försvarsinsatser. Arkivbild.
Bild: Europeiska unionens råd

Försvarsministern förväntar sig EU-hjälp om Sverige attackeras

BRYSSEL » Försvarspolitik på EU-toppmöte. Den svenska försvarsministern Karin Enström (M) poängterar att EU-fördraget innehåller försvarsgarantier.
I maj ska EU:s rättighetskommissionär Viviane Reding presentera en detaljerat utredning om möjligheterna för nya åtgärder mot EU-länder som bryter mot fri- och rättigheter. Arkivbild.
Bild: Europeiska unionens råd

EU utreder åtgärder mot demokratibrister i medlemsländer

BRYSSEL » Första beskedet i maj. EU-länder som avviker allt för mycket när det gäller ekonomi och rättssystem granskas sedan tidigare. Till det kan snart läggas en årlig kontroll av medborgarnas fri- och rättigheter.
På det ena eller andra sättet kommer Europa att tyna bort, om inget görs. Det är ett faktum. Det skriver elva författare och skribenter från olika Euroepiska länder i ett gemensamt upprop.
Debatt

Europa ligger på dödsbädden

Umberto Eco, Salman Rushdie m. fl. » Politisk enighet eller barbari. Dagens euro är ett abstrakt fantasifoster. Utan en federation kan ingen gemensam valuta bestå.

Historisk avtal öppnar EU-vägen för Serbien

STOCKHOLM » Kosovo och Serbien överens. Den serbiska regeringen godkände på måndagen vad som betecknas som ett historiskt avtal med Kosovo där landet indirekt erkänner Kosovo som en självständig stat.
Vid årets slut kan EU:s pengar ta slut.
Bild: GuySie

EU:s pengar på väg att ta slut

BRYSSEL » Fattas 100 miljarder. Utbetalningar till bland annat forskare och studenter kan tvingas ställas in om inte EU får in nya pengar.

Erlandsson: Dålig fiskekompromiss bättre än ingen alls

STOCKHOLM » Tidspress för fiskepolitiken. Sverige vill, som enda EU-land, ha ett totalförbud mot att fångad fisk kastas tillbaka i haven. Men nu är landsbygdsministern Eskil Erlandsson (C) redo för en kompromiss.

Isländska EU-förhandlingar kan frysas

STOCKHOLM » Bara 28 procent EU-positiva. Inför det isländska parlamentsvalet den 27 april leder de EU-skeptiska partierna stort.

Allt fler greker vill slippa euron

BRYSSEL » Vänstern största parti. Det grekiska stödet för euron har under det senaste året minskat påtagligt.
EU:s rättighetskommissionär Viviane Reding har länge kritiserat den demokratiska situationen i Ungern. Arkivbild.
Bild: Europeiska kommissionen

Ungerns rösträtt i EU ifrågasätts allt mer

BRYSSEL » Kommissionen otålig. För första gången utesluter EU:s rättighetskommissionär Viviane Reding inte användningen av den beryktade artikel sju i EU-fördraget för att tvinga Ungern att ändra vissa lagar.
Franske finansministern Pierre Moscovici måste övertyga bland annat chefen för eurogruppen, Jeroen Dijsselbloem, om att hans sparåtgärder är tillräckliga för att undvika en EU-bot. Arkivbild.
Bild: Europeiska unionens råd

Nya skattehöjningar och nedskärningar ska rädda franskt budgetmål

BRYSSEL » Hoppas på förstående EU-kommission. För att få ned Frankrikes budgetunderskott föreslår regeringen nya nedskärningar och skattehöjningar för motsvarande 167 miljarder kronor.
Nästan halva svenska folket anser att Sverige borde ha fler folkomröstningar i stora EU-frågor. Det framgår av en Demoskopundersökning som tagits fram av  tankesmedjan Forum för EU-debatt.
Bild: Rephian

Svenskar mycket dåligt informerade om EU-beslut

STOCKHOLM » Centerpartister i botten. Det är illa ställt med EU-informationen i Sverige, visar en ny opinionsundersökning.
EU:s ekonomikommissionär Olli Rehns åtstramningspolitik stöter på patrull. Arkivbild.
Bild: Europeiska kommissionen

Åtstramningstes byggde på felberäkningar

BRYSSEL » ”Närmast groteska konsekvenser”. Det finns inget säkerställt samband mellan hög statsskuld och låg tillväxt, visar nya rön.

IMF: Amerikansk tillväxt drar ifrån EU-länderna

BRYSSEL » Uppmanar till omprövning av åtstramningspolitik. Internationella valutafonden har nödgats att skriva ned sin tillväxtprognos för EU-länderna och oroas över att USA drar ifrån euroländerna.

Notiser

    • Ungersk nazianspelning mot Merkel
      i går
    • USA och Japan drar ifrån EU
      i går
    • Tyskland försöker hålla brittiska och franska krav utanför fördragsändring
      i går
    • Sverige kräver att parlamentet tar budgetansvar
      i går
    • LO-rapport: Val av EU-land avgör arbetskraftskostnad
      20 maj
    • Kommissionen kräver högre tyska löner
      30 apr
    • Arbetslösheten i EU oförändrad
      30 apr
    • Mer av förnybar energi i EU
      29 apr
    • Oklart om Islands nya regering
      29 apr
    • Få svenskar känner till subsidiaritetsprincipen
      26 apr
Fler notiser

Logga in

Nyheter i andra medier

Fler nyhetslänkar

Twitter

Debatt i andra medier

Fler debattlänkar

Hetaste artiklar

Fler heta artiklar

Mest kommenterade

Fler artiklar
Close