Rekordlågt antal nya bilar i EU
21 februari 2013Aldrig förr har det registrerats så få nya bilar i EU-länderna som i januari i år. Nedgången i Sverige var nästa dubbelt så stor som i genomsnitt.
Efterfrågan på nya personbilar i EU minskade med 8,7 procent under januari 2013 jämfört med för ett år sedan. Det visar färska siffror från biltillverkarnas europeiska branschorganisation ACEA.
Skillnaden är stor mellan medlemsländerna. Störst var minskningen i Grekland, Nederländerna och Finland. I bland annat Estland, Danmark och Belgien ökade bilförsäljningen.
I Sverige minskade försäljningen med 15,9 procent.
Biltillverkare drabbas även olika hårt av den rekordlåga nyregistreringen. Franska Peugeot och Citroën minskade med cirka 17 procent vardera. Volvo minskade med drygt 16 procent medan tyska BMW ökade med ungefär 10 procent. Mest ökade den brittiska lyxbilstillverkaren Jaguar med drygt 26 procent.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.