Europaportalens chefredaktör prisad på Europadagen
9 maj 2014Europaportalens grundare och chefredaktör Anders Selnes tar emot priset som Årets europé.
– Jag tänker att det här är ett slags journalistpris som jag hoppas ska kunna sporra andra, sade Anders Selnes.
EU-minister Birgitta Ohlsson kallade Selnes och Europaportalen en folkbildare i en tid då andra medier trappar ned på kontinuerlig EU-bevakning.
– Det är viktigt att ni finns, ibland som en nagel i ögat på oss politiker och ibland för att ge den dagliga informationen, sade Ohlsson.
Bakom priset står bland andra Svenska Europarörelsen. Bland tidigare pristagare finns Margot Wallström och Carl Bildt.
Priset delades ut på Europadagen, som firas till minne av den förre franske utrikesministern Robert Schumans deklaration 1950 om ett enat Europa efter andra världskrigets härjningar – en deklaration som låg till grund till kol- och stålunionen, som så småningom blev EG och därefter dagens EU.
Kommentera gärna nedan. I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB:s och, med deras kommentarsregler, erbjuder Europaportalen möjligheten för läsare att kommentera publicerat material. Observera att du är juridiskt ansvarig för alla kommentarer skrivna av dig.