Det senaste valet till Europaparlamentet hölls den 7 juni 2009.
Valet till de 18 platserna blev en framgång för Miljöpartiet, Folkpartiet och Piratpartiet. Junilistan, som var 2004 års stora segrare, förlorade sina mandat och åkte ur parlamentet.
Valets största parti blev som vid valet 2004 socialdemokraterna som fick 24,4 procent av rösterna. Partiet backade marginellt men behöll sina fem platser och får ytterligare ett mandat när de nya ledamöterna som följer med Lissabonfördraget får ta plats i parlamentet, troligen 2013.
Näst största parti blev Moderaterna som gick fram något till 18,8 procent och behöll sina fyra mandat.
På tredje plats i storleksordningen kom Folkpartiet (13,6 %) som ökade från två till tre platser.
Miljöpartiet var det av de etablerade partierna som gick fram starkast i valet från knappt sex procent till elva procent och fick ett nytt mandat, vilket innebar en fördubbling från tidigare.
Piratpartiet som ställde upp för första gången fick 7,1 procent av rösterna. Det gav ett mandat direkt och ytterligare ett nytt mandat när de nya ledamöterna som följer med Lissabonfördraget får ta plats i parlamentet.
Vänsterpartiet halverades och förlorade ett av sina två mandat i och med att de föll från 12,8 procent till 5,6 procent.
Även Centerpartiet (5,5 %) och Kristdemokraterna (4,7 %) backade något men behöll varsitt mandat.
Valets stora förlorare blev förra EU-valets stora skräll Junilistan som helt föll ur parlamentet efter ett ras i väljarstödet från 14,5 procent till 3,5 procent.
Valdeltagandet höjdes med närmare åtta procentenheter till 45,5 procent, den högsta andelen röstade i ett svenskt EU-val någonsin och över de 43 procent som var genomsnittet för hela EU-valet i Europa.
I det nyvalda Europaparlamentet ökade andel kvinnor från 31 procent till 35 procent.
Vid EU-toppmöte 2008 beslutades att antalet parlamentariker skulle utökas något. För Sveriges del innebar överenskommelsen att två nya mandat läggs till dagens 18 platser. Beslutet måste dock bekräftas av EU-ländernas parlament vilket antas kunna ske i samband med att Kroatien blir EU-medlem, troligen 2013.




