Skyttedal vill inte prata knark – hoppas på EU-omval
STRASBOURG 19 april 2023Sara Skyttedal vill fortsätta företräda Kristdemokraterna i EU-parlamentet under nästa mandatperiod. Efter tidigare uttalanden om legalisering av cannabis säger hon nu att hon följer partilinjen.
När EU-parlamentariker Sara Skyttedal (KD) mötte journalister i Strasbourg på onsdagen var hon ovillig att svara på frågor om narkotikapolitik. När hon fick frågan om hon fortsatt vill legalisera cannabis, svarade hon att partilinjen gäller:
– Jag kommer att följa partiets linje i den här frågan, sade Sara Skyttedal.
Kristdemokraterna vill stoppa alla tendenser till drogliberalisering och skärpa straffen för narkotikaförsäljning.
Sara Skyttedal ställer upp för omval i EU-valet nästa år och poängterar att det är upp till medlemmarna att avgöra om partiet har fortsatt förtroende för henne.
– Det är en process som inleds i slutet av våren där det ska vara provval och nomineringar. Det är partiets medlemmar som bestämmer vem som ska företräda dem, sade hon till Europaportalen.
I en intervju i SVT:s 30 minuter berättade Skyttedal att hon själv brukat narkotika. Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch gjorde senare ett uttalande i Sveriges radio om att “det är möjligt att be om ursäkt och be om förnyat förtroende men man kan inte företräda partiet och bruka narkotika”.