Veckans europeiska opinioner
23 november 2007Tyskarna tror på landets styrande koalition, trots rapporter om sprickor i samarbetet. I Turkiet minskar stödet för EU, samtidigt är opinionen starkt för ett militärt ingrepp i Irak. Britterna ogillar Browns styre medan italienarna vill ha Berlusconi som ledare. Mer om detta i veckans europeiska opinioner.
Tyskarna tror på den stora koalitionen
Den tyska koalitionsregeringen, som vid det här laget nått halvtid, ser ut att knaka i fogarna. I förra veckan lämnade den socialdemokratiske vice kanslern Franz Müntefering sin post, någonting som kan tyda på att koalitionen är väg att spricka. Majoriteten av tyskarna (65 %) tror dock att koalitionen kommer att hålla. 29 procent tror att den kommer att spricka, medan sex procent är osäkra.
I koalitionen ingår kristdemokraterna, med kanslern Angela Merkel i spetsen, och socialdemokraterna.
Mätning: 13 14 november. Källa: Infratest-Dimap.
Turkarnas EU-stöd minskar
Fortfarande stöder över hälften av den turkiska befolkningen ett medlemskap i EU (51 %). Men stödet har minskat med 13 procentenheter sedan 2005. Samtidigt ökar motståndet. 2005 var 30 procent av turkarna uttalat emot ett EU-medlemskap. Idag är siffran 40 procent.
Under 2005 inledde Turkiet medlemskapsförhandlingar med EU. Men landet anses fortfarande ha en lång väg kvar att gå. Ett av kraven för att Turkiet ska kunna gå med i EU är att en åsiktslag (artikel 301) måste tas bort. Något som vissa uttalande antyder är på väg att ske.
Mätning: 17 20 oktober. Källa: Pollmark.
Samtidigt som stödet är högt för militärt ingrepp i Irak
En övervägande andel av den turkiska befolkningen är för ett militärt ingrepp i Irak (81 %). Flera attacker från kurdiska PKK har lett till att opinionen växt sig stark för ett militärt ingrepp i Irak. I Irak har planerna på ett militärt ingrepp mött protester. USA har uttalat sitt stöd för den turkiska kampen mot PKK, men vill inte att landet ska gå in i Irak.
Mätning: 17 20 oktober. Källa: Pollmark.
Berlusconi i italiensk ledning
Silvio Berlusconis partikoalition, Friheternas hus, leder de italienska opinionsmätningarna. Koalitionen får 53,5 procent jämfört med Romano Prodis unionsparti på 46 procent. Berlusconi förlorade makten till Prodi 2006 efter en valkampanj som betecknas som smutsig.
I förra veckan utannonserade den forne premiärministern att han tänker bilda ett nytt parti eftersom han anser att det gamla partiet, Forza Italia, spelat ut sin roll. Berlusconi har varit pressad sedan senaten godkände regeringens budget. Något som Berlusconi sagt inte skulle ske och som skulle leda till Prodis fall.
Mätning: 9 11 november. Källa: Ekma Richerche Srl.
Britter ogillar Brown som premiärminister
Stödet för Storbritanniens premiärminister Gordon Brown minskar drastiskt. 33 procent av britterna anser att Brown gör ett bra jobb, en minskning på 26 procentenheter sedan i oktober. I november anser 46 procent av britterna att Brown gör ett dåligt jobb, 14 procentenheter högre än i oktober.
Stödet för labourpartiet ökade markant när Brown efterträdde Tony Blair i juni i år, men efter att Brown förklarat att han inte tänkte utlysa nyval har stödet för honom och hans parti gått utför.
Mätning: 14 16 november. Källa: YouGov.
Grekcypriotisk president leder inför val
I februari nästa år kommer grekiska delen av Cypern att hålla presidentval. Kampen är jämn, men leder gör nuvarande president, Tassos Papadopoulos, med 33 procent av rösterna. Papadopoulos har varit president sedan 2003 och var tidigare ledare för liberala Demokratiska partiet.
Dimitris Khristofas ligger tvåa inför valet med 28,5 procent och får sitt stöd från kommunistiska Akel. Den tredje kandidaten, Ioannis Kasoulides, får 27,8 procent och har sitt stöd hos det konservativa Rallypartiet.
Mätning: 8 14 november. Källa: GNORA / RAI / Phileleftheros.
Framåt för norska socialdemokrater
Nuvarande norska regeringsparti, det socialdemokratiska Arbederpartiet, har ett starkt stöd hos befolkningen. 33,4 procent av norrmännen ger partiet sitt stöd i november, jämfört med 29 procent i januari. Populistiska partiet Framstegspartiet är näst största parti, med 24 procent av rösterna. Høyre, de svenska moderaternas systerparti, får 16,7 procent av rösterna.
Arbetarpartiet styr Norge tillsammans med Sosialistisk venstreparti och Senterpartiet, som vardera får 7,2 respektive 6 procent av rösterna. Den rödgröna koalitionen får därmed 46,6 procent av rösterna.
Konservativa Kristelig Folkeparti får 5,4 procent och Venstre 4,8 procent.
Mätning: November. Källa: Sentio /Bergens Tidende.
Opinionsmätningar som vi återger här är bara några av många som publiceras varje vecka i Europa. Undersökningar kan visa olika resultat även om de sägs mäta samma sak. Opinionsundersökningarna sammanställs av Angus Reid Consultants.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.