EU ger miljardstöd till arbetslösa
3 juni 2009EU-kommissionen vill betala ut 200 miljarder kronor till stöd mot arbetslösheten tidigare än beräknat. Medlemsländerna kommer enligt förslaget inte som brukligt att behöva skjuta till egna pengar för att få stödet.
De mörka utsikterna på arbetsmarknaden i EU föranledde EU-kommissionen att i dag presentera nya åtgärder för att hejda krisen. Cirka 200 miljarder kronor från den Europeiska socialfonden ska under 2009 och 2010 betalas ut till arbetsmarknadsprogram i behövande EU-länder.
Vanligtvis måste länderna bidra med 50 procent av kostnaderna för att få bidrag beviljat från socialfonden, men det kravet tas nu bort för att få igång utbetalningarna.
Ett nytt system för mikrokrediter på EU-nivå med en budget på cirka 5 miljarder kronor införs. Krediterna ska gå till mindre företag som har svårt att få lån på egen hand och finansieras av EU och Europeiska investeringsbanken.
Vidare vill kommissionen att minst fem miljoner lärlingsplatser skapas samt ge stöd till program för förkortad arbetstid och utbildning. Tiden för arbetslösa som vill ta sin a-kassa med sig utomlands förlängs också från tre till sex månader.
Sverige tillhör de länder som ha högst ungdomsarbetslöshet i EU. I april uppgick den till nästan 27 procent. Lars Engsted på EU-kommissionens arbetsmarknadsenhet sade att satsningen i första hand är riktad till just unga människor.
– De var redan innan krisen i en ofördelaktig position. Vi måste försäkra oss om att inte förlora en hel generation i arbetslöshet.
EU-kommissionens förslag måste få EU-ländernas stöd vid toppmötet den 18-19 juni för att arbetet ska kunna gå vidare. Lars Engsted hoppas att ett ministerråd kan ge sitt godkännande redan i början av juli.
Den Europeiska socialfonden har en budget på totalt 800 miljarder kronor för perioden 2007-2013. Tyskland och Polen beräknas få mest bidrag från fonden, knappt 100 miljarder kronor vardera. Sverige är ett av de länder som får minst: cirka 7 miljarder kronor.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.