Hoppa till huvudinnehåll
Hoppa till fördjupning

Pressfriheten allt mer utsatt i EU

21 oktober 2009

Pressfriheten har det senaste året försämrats i flera EU-länder. Politisk inblandning och lagstiftning som begränsar journalistens frihet är några av problemen enligt Reportrar utan gränser. På onsdagen avslog EU-parlamentet ett kritiskt uttalande om pressfriheten i Italien.

 

Pressfrihets index 2009

 

 

Pressfriheten är på tillbakagång i flera EU-länder. Frankrike, Italien och Slovakien möter kritik för att ha en pressfrihet på tillbakagång i den årliga rankingen gjord av Reportrar utan gränser.

– Det är frustrerande att se europeiska demokratier som Frankrike, Italien och Slovakien år efter år tappa i ranking. Europa borde vara en förebild i fråga om medborgares rättigheter. Hur kan du fördöma situationen för mänskliga rättigheter utomlands om du själv inte är fläckfri? säger Jean-François Julliard, Reportrar utan gränsers generalsekreterare, i ett uttalande.



De nordiska länderna tillsammans med Irland toppar i vanlig ordning listan, men därefter konstaterar Reportrar utan gränser att rankingen över lag i år inte längre är särskilt europeisk.

Frankrike tappar åtta placeringar ned till plats 43 till följd av att journalister arresterats och politiker, inklusive president Nicolas Sarkozy, blandat sig i journalistiken. Bulgarien (68) som är EU-landet med sämst placering och Italien (49) möter kritik för organiserad brottslighet som drabbar journalister.

Reportrar utan gränser menar dock att det största hotet mot pressfriheten i EU på längre sikt handlar om lagstiftning som begränsar mediefriheten. Under förra året införde exempelvis Slovakien en lag som innebär en automatisk rätt till replik och landets kulturminister har fått avsevärt inflytande över publikationer.

Tillbakagången är även tydlig i de två kandidatländerna Kroatien och Turkiet. Kroatien tappar 33 placeringar ned till plats 78 och Turkiet backar med 20 placeringar ned till plats 122.

Likaså ser situationen illa ut i de forna Sovjetstaterna. Ryssland fortsätter nedåt och placerar sig nu på plats 153, och därmed för första gången nedanför Vitryssland på plats 151. Kritiken mot Ryssland handlar om mord på journalister och ett misslyckande att gripa mördarna.

Sämst är situationen i Uzbekistan (160) och Turkmenistan (173) där journalister löper risk för att bli utsatta för våld och censuren är utbredd. EU har inlett en dialog med de två länderna, men Reportrar utan gränser anser att ”det finns all anledning att känna oro över att det internationella samfundet kommer att offra yttrandefrihet i kapplöpningen om energisäkerhet”.



Trots att pressfriheten är på tillbakagång röstade Europaparlamentet på onsdagen i en jämn omröstning ned ett förslag med kritik mot den bristande pressfriheten Italien. Resolutionen röstades ned med 322 röster mot de 297 röster för förslaget. 25 ledamöter lade ned sin röst.

 

 

 



Sämst pressfrihet i EU

Ju högre indextal desto mindre pressfrihet.

Bulgarien 68

Cypern 51

Rumänien 50

Italien 49

Spanien 44

Slovakien 44

Sämst pressfrihet i världen:

Ju högre indextal desto mindre pressfrihet.

Eritrea 175

Nordkorea 174

Turkmenistan 173

Iran 172

Burma 171

 

Yonna Waltersson
Reporter
Skicka epost
YonnaWaltersson
Beskriv vad som behöver rättas.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Här kan du tipsa Europaportalen. Tänk på att vara så utförlig som möjligt annars kanske vi inte kan arbeta vidare med uppgifterna. För att vi ska kunna arbeta med ett tips underlättar det om du lämnar en e-postadress eller telefonnummer. Du kan också välja att vara anonym genom att ange en tillfällig e-postadress, exempelvis gmail. Europaportalen kan garantera fullständigt källskydd enligt grundlagen.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Annonser
annons från EU-kommissionen
annons
Fackliga Brysselkontoret

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons från EU-kommissionen
annons
Fackliga Brysselkontoret