Topposter på extra toppmöte
15 november 2009Europa i veckan:
Vilka blir EU:s två ansikten utåt de kommande åren? Det beslutas på torsdag på ett informellt toppmöte i Bryssel. På onsdag kommer Rysslands president Dmitrij Medvedev till Stockholm och i början av veckan träffas parlamentariker från hela Europa för att diskutera det omfattande Stockholmsprogrammet.
På torsdag kan till slut diskussionerna om vem som blir ny ordförande för det Europeiska rådet, även kallad EU-ordförande, och EU:s nye utrikesminister tillika vice ordförande i EU-kommissionen avslutas.
Estlands president kandidat till EU:s topposter, 091113
Fortfarande finns enligt Fredrik Reinfeldt, som leder konsultationerna mellan EU:s regeringschefer, ett flertal aktuella namn till båda posterna. Under en arbetsmiddag ska EU-ledarna enas om, eller rösta fram, vilka som kommer att bli EU:s ansikten utåt i världen de kommande åren. Man ska även utse en generalsekretare för ministerrådet.
Innan dess, på måndag och tisdag, hålls ett så kallat super-Gaerc i Bryssel. Det innebär att utrikesministrarna, EU-ministrarna, försvarsministrarna samt biståndsministrarna samlas för att tillsammans och separat diskutera gemensamma frågor.
Facken vill se ny Lissabonstrategi, 090904
På EU-ministrarnas dagordning står Lissabonstrategin, det program som sjösattes 2000 för att göra EU till världens mest konkurrenskraftiga ekonomi till 2010. Resultaten har inte gått EU:s väg och EU-ministrarna kommer att diskutera hur ett nytt program kan tänkas komma att se ut.
Putin varnar Reinfeldt för ny gaskris, 091102
Utrikesministrarna ska debattera bland annat situationen i Bosnien (tillsammans med försvarsministrarna om den militära insatsen Althea) och Mellanöstern. Även Ukraina står på dagordningen där tyngdpunkten ligger på gas och landets ekonomiska situation. Det är en del av förberedelserna inför toppmötet den 4 december mellan EU och Ukraina.
Där ingår även diskussioner om EU:s toppmöte med Ryssland som går av stapeln i Stockholm på onsdag. Fredrik Reinfeldt och José Manuel Barroso tar emot president Dmitrij Medvedev för att tala om klimatförhandlingarna och energifrågor. Ett nytt partnerskaps- och samarbetsavtal om forskning finns också bland samtalspunkterna. Det förra avtalet löpte ut 2007.
Förvarsministrarna för diskussioner om insatsen i Somalia och träffar även tillsammans med utrikesministrarna Nato:s generalsekreterare Anders Fogh Rasmussen.
Biståndsministrarna fokuserar främst på budgetstöd, biståndseffektivitet samt klimatfrågor och diskuterar även den civila insatsen i Afghanistan med utrikesministrarna och FN:s särskilde representant Kai Eide.
Parlamentet och ministerrådet i strid om EU:s miljarder, 091026
På torsdag träffas ministerrådet för ekonomiska frågor för att tillsammans med EU-parlamentet ta beslut om EU:s budget för 2010. Här är en av huvudfrågorna hur det andra steget i den så kallade ekonomiska återhämtningsplanen på cirka 50 miljarder ska finansieras.
Kommissionens förslag är att outnyttjade medel på cirka 17 miljarder från jordbruks- och sammanhållningspolitiken för 2009 och 2010 används. Beslut ska även tas om EU-parlamentets förslag på en permanent mjölkfond till stöd för EU:s bönder.
Jordbruks- och fiskeriministerrådet träffas på torsdag och fredag. Där ska EU:s fiskeriavtal med Norge för 2010 bland annat diskuterats. Förhandlingarna avslutas i Bryssel 30 november – 4 december.
I Europaparlamentet samlas några av utskotten på måndag. Bland annat ska budgetutskottet debattera stöd till avskedade Volvoarbetare på cirka 15 miljoner kronor från Europeiska globaliseringsfonden. På måndag diskuterar även parlamentariker från hela EU Stockholmsprogrammet, det nya fördjupare samarbetet inom rättsliga och migrationspolitiska frågor, i EU-parlamentet.
Jordaniens utrikesminister Nasser Judeh besöker även på måndag EU-parlamentets utrikesutskott för att diskutera Mellanösternfrågan.
Andra händelser i veckan:
15-18 november: Internet Governance Forum i egyptiska Sharm el Sheikh om framtidens internet.
19 november: Seminarium i Göteborg om det svenska ordförandeskapet och dess prioriteringar.
19 november: föredrag på temat "Tillgången till ett öppet Europa- utmaningar i det framtida europeiska asylsystemet" i Uppsala.
20 november: Barnkonventionen fyller 20 år och firas på flera platser runtom i Sverige och Europa.
19-20 november: Internationell konferens i Malmö med över 1000 delegater om hur statlig förvaltning kan utvecklas med hjälp av internet.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.