Hoppa till huvudinnehåll
Hoppa till fördjupning
I en vecka har ukrainska småföretagare krävt att presidenten stoppar planerade skattehöjningar.

Skatterevolt pressar Ukrainas regering

26 november 2010 | Presidenten i krismöte

Sedan det ukrainska parlamentet i förra veckan antog en ny skattelag har protesterna fortsatt och ökat i styrka. På lördag har president Viktor Janukovytj kallat till sig regeringen för ett extra krismöte.

Sedan en vecka tillbaka pågår en protest på Självständighetstorget i Ukrainas huvudstad Kiev mot en kommande skattelag. Platsen är den samma som gav födelse åt den organga revolutionen 2004. Även om ett mindre tältläger också har rests så vill bedömare inte göra jämförelser med den orangea revolutionen i övrigt, åtminstone inte ännu.

I går, torsdag, samlades mellan 10 000  och 15000 personer på torget för att visa sitt missnöje med regeringen i allmänhet och den nya skattelagen i synnerhet. Kärnan av demonstranterna utgörs av egenföretagare som ser sin verksamhet hotad av höjda skatter allt medan storföretagen föreslås få sänkt skatt.

Demonstranterna har rest tre krav: Presidentveto mot skattelagen, att regeringen avgår och att nyval till parlamentet genomförs 2011.

På torsdagen var en delegation på tio småföretagare på överläggningar på presidentens kansli. Enligt mediauppgifter kom de överens om att inrätta ett permanent råd med småföretagare och representanter från presidenten.

Enligt oppositionens uträkningar, som återges i tidningen Ukrainian Journal, kan närmare en miljon jobb hotas eftersom skattehöjningarna skulle göra dem olönsamma.
I morgon, när president Viktor Janukovytj återvänt från sitt toppmöte med den ryska presidenten Dmitrij Medvedev, hålls ett krismöte med regeringsföreträdare för att lägga upp strategin.

Ukraina har krav från internationella långivare att få ordning på sina ansträngda statsfinanser och då är höjda skatter en väg att gå.

Om presidenten väljer att möta demonstranternas krav så kan han lägga in sitt veto för att parlament ska återkomma i frågan.

– Den nya skattelagen saknar en fastighetsskatt, något som många har efterfrågat. Här kan det finnas en möjlighet för presidenten att rädda sitt ansikte och tillmötesgå småföretagarna och samtidigt införa en fastighetsskatt, säger en initierad EU-diplomat i Kiev till Europaportalen.

Anders Selnes
Chefredaktör
Skicka epost
Anders Selnes
Chefredaktör
Skicka epost
Beskriv vad som behöver rättas.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Här kan du tipsa Europaportalen. Tänk på att vara så utförlig som möjligt annars kanske vi inte kan arbeta vidare med uppgifterna. För att vi ska kunna arbeta med ett tips underlättar det om du lämnar en e-postadress eller telefonnummer. Du kan också välja att vara anonym genom att ange en tillfällig e-postadress, exempelvis gmail. Europaportalen kan garantera fullständigt källskydd enligt grundlagen.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Annonser
annons från EU-kommissionen
annons
Fackliga Brysselkontoret

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons från EU-kommissionen
annons
Fackliga Brysselkontoret