Pressad premiärminister försvarar medielag
19 januari 2011Den ungerske premiärministern Viktor Orbán försvarade på onsdagen den kritiserade ungerske medielagen i EU-parlamentet i dag med hänvisning till att den antagits av en 2/3-majoritet i det ungerska parlamentet.
Viktor Orbán attackerades av ledamöter i EU-parlamentet när han presenterade programmet för det ungerska ordförandeskapet. Bland annat ifrågasattes den mediemyndighet vars representanter utses av parlamentet, indirekt regeringspartiet Fidesz.
– Det är inget fel på representanterna som valdes av två tredjedelar av parlamentet. Det är mer demokratiskt än i många andra länder där liknande representanter utses av premiärministern, sade Viktor Orbán till journalister efter debatten.
Regeringspartiet Fidesz vann det ungerska valet i april 2010 och fick en 2/3-majoritet av platserna i parlamentet.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.