EU-parlamentet kräver ordning på haven
17 november 2011I en uppmaning till EU-kommissionen vill parlamentarikerna se kraftiga åtgärder mot tjuvfiske.
Bakom kravet står den svenska EU-parlamentarikern Isabella Lövin (MP).
– EU måste göra mer för att främja ett effektivt internationellt samarbete för att bekämpa det olagliga fisket, sade hon under torsdagens debatt i EU-parlamentet i Strasbourg.
Åtminstone 15 procent av världens fiskefångster kommer från fartyg som inte följer de lagar och regler som finns. Lövin betonade att EU, som är världens största fiskemarknad, har ett speciellt ansvar för att se till att haven inte överfiskas.
I uppmaningen till EU-kommissionen finns krav på svartlistning på fartyg som tjuvfiskar, obligatorisk registrering av större fiskefartyg och importkontroller.
Förslaget antogs med 491 röster för, 7 emot och 24 nedlagda.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.