Krisblicken vänds mot Spanien
BRYSSEL 12 mars 2012 | Kommissionen skickar inspektörerEfter att det andra grekiska lånet signeras står Spaniens allt svårare ekonomiska kris i centrum för euroländernas finansministrar.
På måndagkvällens möte mellan euroländernas finansministrar i den så kallade eurogruppen väntas det andra krislånet till Grekland klubbas genom efter att den grekiska regeringen i förra veckan kommit överens med privata investerare om en nedskrivning av statsskulden.
Men den tyske finansministern Wolfgang Schäuble menar att ett tredje lån till Grekland fortfarande kan bli aktuellt.
– Ingen kan utesluta att Grekland kan komma att behöva ett ytterligare paket, sade Wolfgang Schäuble till den italienska tidningen Repubblica på söndagen, men tillade att det nu inte är tid för spekulationer utan för att sjösätta det andra krislånet.
Fokus på måndagkvällens möte kommer att riktas mot den betydligt större spanska ekonomin. I början av mars annonserade Spaniens regering att landet kommer att bryta mot EU:s budgetregler under 2012. Det spanska underskotten i statsbudgeten väntas bli 5,8 procent. Det är 1,4 procentenheter mer än målet på 4,4 procents underskott som landet kommit överens med Bryssel om.
Nästan var fjärde spanjor är arbetslös och ungdomsarbetslösheten når 50 procent. Landets ekonomi spås krympa med 1,7 procent under 2012.
I fredags bekräftade kommissionen att de skickat en grupp inspektörer till Madrid för att granska de spanska statsfinanserna.
Dessutom ska finansministrarna diskutera den ekonomiska brandväggen runt euroländerna. Brandväggen ska hindra att andra krisande euroländer går samma väg som Grekland.
Tyskland har länge vägrat att gå med på en förstärkning av brandväggen, men inför EU-toppmötet i början av mars läckte det ut i tyska tidningar att landets förbundskansler Angela Merkel börjat backa i frågan. Dock förväntas ett beslut komma först i slutet av mars.
Det som Tyskland har motsatt sig är att föra över oanvända medel från EU:s nuvarande och tillfälliga krisfond EFSF till den permanenta krisfonden ESM som börjar verka den första juli i år, alternativt låta båda fonderna verka parallellt under en begränsad period.
Den ekonomiska brandväggen skulle då förstärkas från dagens 500 miljarder euro till runt 750 miljarder euro.
På tisdag träffas EU:s alla finansministrar i Bryssel för att diskutera bland annat en skatt på finansiella transkationer som EU-kommissionen tidigare föreslagit.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.