Nya krislån diskuteras för tre euroländer
3 september 2013
Enligt medieuppgifter kan Irland och Portugal komma att behöva ytterligare krislån för att klara ekonomin.
Tyska finanstidningen Handelsblatt rapporterar med hänvisning till EU-kommissionen att Irland kan behöva ett ”skyddsnät” i form av ett ytterligare lån från övriga euroländer när landet efter årsskiftet åter ska börja låna pengar på den internationella lånemarknaden.
Ett eventuellt lån skulle bara användas i nödfall. Irland har länge målats upp som en framgångssaga sedan landet i november 2010 tvingades ansöka om ett krislån.
Euroländernas finansministrar kommer troligen ta upp frågan under sitt novembermöte.
Tidningen rapporterar även att ett nytt krispaket till Portugal diskuteras i EU-kretsar. Landets nuvarande krisprogram löper ut i mitten av nästa år.
Sedan tidigare har det från flera håll varnats för att Grekland kommer att behöva ett ytterligare krislån.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.