Index: Sverige bästa EU-land för näthandel
BRYSSEL 25 juli 2017Antalet personer som handlar på nätet fortsätter att öka och Sverige hamnar i topp när EU-kommissionen rankar förutsättningarna för näthandel.
Under de senaste tio åren har andelen invånare i EU-länderna som handlat på nätet i det närmaste fördubblats. Enligt EU-kommissionens senaste sammanställning hade över 55 procent näthandlat under det senaste året.
Enligt det index som kommissionen årligt tar fram över förutsättningarna för näthandel hamnar Sverige på första plats. I indexet ingår bland annat kunskap om konsumenträttigheter, tillit, oegentligheter i handeln och hur tvister löses.
Britterna är de som i störst utsträckningar har shoppat på nätet med svenskarna på fjärde plats.
Även förtroendet för näthandlare i det egna landet och i andra EU-länder har ökat kraftigt, men 10 respektive 21 procentenheter sedan förra årets sammanställning.
Transparensmeddelande
Denna annons är producerad av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till visa facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet och att väcka intresse för partiets politik i parlamentet.
Annonsutrymmet gäller för perioden december 2025 till december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr. Kontakt: s-d.delegation@europarl.europa.eu.
För mer information om transparens vid politisk annonsering i Europaportalen, vänligen kontakta redaktionen på red@europaportalen.se.