EU-sanktioner för rysk cyberattack
BRYSSEL 23 oktober 20202015 utsattes tyska förbundsdagen för en cyberattack. Nu sätts två ryssar och en del av ryska försvarsmakten upp på EU:s sanktionslista.
Beslutet att sätta upp de två ryssarna och avdelningen vid försvarsmakten GU/GRU togs av medlemsländerna på torsdagen. Bakgrunden är en cyberattack mot den tyska förbundsdagen under våren 2015. Under attacken stals ”stora mängder data” och flera e-postkonton, bland annat förbundskansler Angela Merkels, påverkades.
De beläggs nu med reseförbud och deras eventuella tillgångar i EU fryses.
Sammanlagt finns nu åtta personer och fyra organisationer eller enheter på EU:s sanktionslista för cyberattacker.
Mer fakta
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.