Hoppa till huvudinnehåll
Hoppa till fördjupning

FN: 2,5 miljoner har flytt Ukraina

BRYSSEL 11 mars 2022

Polen har tagit emot fler än hälften, motsvarande fyra procent av sin befolkning. 

I dag fredag har närmare 2,5 miljoner personer flytt Ukraina efter den ryska invasionen, enligt FN:s flyktingorgan UNHCR.

Flest – 1,5 miljoner – har tagit sig till Polen. Ungern har tagit emot en kvarts miljon flyende ukrainare. 

Sett i förhållande till sin befolkningsstorlek har Moldavien och Polen tagit emot flest – motsvarande fyra procent av invånarantalet.

Till Ryssland har knappt 100 000 personer från Ukraina flytt.

UNHCR räknar med att upp till fyra miljoner ukrainare kan komma att fly kriget.

Mer fakta

Fredrik Haglund
Redaktör, Bryssel
Skicka epost
Fredrik_Haglund
Beskriv vad som behöver rättas.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Här kan du tipsa Europaportalen. Tänk på att vara så utförlig som möjligt annars kanske vi inte kan arbeta vidare med uppgifterna. För att vi ska kunna arbeta med ett tips underlättar det om du lämnar en e-postadress eller telefonnummer. Du kan också välja att vara anonym genom att ange en tillfällig e-postadress, exempelvis gmail. Europaportalen kan garantera fullständigt källskydd enligt grundlagen.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Annonser
annons
Annons KOMM
Fackliga Brysselkontoret

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons
Annons KOMM
Fackliga Brysselkontoret