Uppgifter: Storbritannien vill knyta närmare band med EU
BRYSSEL 13 februari 2023Den brittiske premiärministern Rishi Sunak har bett medarbetare skissa upp planer på hur landet kan närma sig EU på flera områden. Samtidigt har det hållits hemliga möten mellan företrädare för de största partierna träffats för att diskutera hur ”brexit kan fungera bättre”.
Rishi Sunak, Storbritanniens femte premiärminister sedan landet röstade för att lämna EU för snart sju år sedan, har i hemlighet bett ministrar och tjänstemän att ta fram planer på hur landet åter kan bygga upp relationer med EU på områden som försvar, migration, handel och energi, rapporterar nyhetsbyrån Reuters.
I förra veckan hölls samtidigt ett hemligt möte mellan företrädare för bland annat de två störst brittiska partierna och företrädare för näringslivet – både brexitörer och motståndare, rapporterar The Guardian. Syftet med mötet var att mejsla ut hur landet kan få brexit att fungera bättre med de europeiska grannarna.
– Huvudtemat var att Storbritannien håller på att misslyckas, att brexit inte gett resultat och att vår ekonomi befinner sig i ett svagt läge, sade en källa till tidningen.
I Storbritannien visar flera opinionsundersökningar att en allt större andel i dag anser att det var fel beslut att lämna EU. Den ekonomiska situationen i landet med hög inflation, omfattande strejker och låg tillväxt beskrivs ofta som tuffare än i de flesta EU-länder och Internationella valutafonden, IMF, spår att Storbritannien i år får den lägsta tillväxten av världens större ekonomier, inklusive Ryssland.
Den oberoende brittiska budgetinstitutet OBR har räknat med att landet kommer förlora fyra procent av BNP fram till 2030 på grund av brexit.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.