Trend: EU importerar allt mindre från Ryssland
BRYSSEL 2 juni 2023Värdet på EU:s import av ryska varor har minskat till en sjättedel av vad den var vid krigsutbrottet.
Efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina i februari 2022 har EU-länderna lovat att fasa ut beroendet av importen av framför allt rysk energi. I mars i år hade det totala värdet på EU:s varuimport från Ryssland minskat till 3,8 miljarder euro, enligt siffror från Eurostat i veckan. Det är den lägsta summan så långt tillbaka som uppgifterna sträcker sig.
Värdet på EU:s import från Ryssland i mars i fjol, strax efter krigsutbrottet, var 22 miljarder euro vilket var den högsta noteringen. Sedan dess EU-ländernas sanktioner och utfasning av rysk energi stadigt minskat importen från landet.
Trenden efter krigsutbrottet är alltså en tydlig utfasning av EU:s import från Ryssland. Men som Europaportalen tidigare återgivit visar en sammanställning från Statliga Kommerskollegium att värdet av importen av ryska varor året efter invasionen bara hade minskat med fem procent jämfört med året innan invasionen.
Mer fakta
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.