Viktigast i veckan: Högernationalister vann i Nederländerna – mörk klimatprognos
STOCKHOLM 25 november 2023Europaportalen sammanfattar veckans händelser i europeisk politik.
Det högernationalistiska Frihetspartiet blev, med 25 procent av mandaten, det överraskande största partiet i det nederländska nyvalet på onsdagen. Nu väntar sannolikt långa förhandlingar om regeringsmakten.
Jordens medeltemperatur kommer att öka med mellan 2,5 och 2,9 grader om världens länder inte minskar utsläppen betydligt snabbare än vad de hittills har lovat, meddelade en expertrapport från FN på måndagen.
Det kan också noteras:
… att knappt 900 personer sökte asyl i Sverige i augusti jämför med 92 000 för hela EU
… att när parlamentet tog ställning till en vision om ett framtida och nytt EU, med bland annat fler slopade veton för länder och mer makt till Europaparlamentet, var det vara MP och L som höll med, övriga svenska partier röstade nej.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.