Hoppa till huvudinnehåll
Hoppa till fördjupning
Det europeiska ledarskapet vid måndagens toppmöte; kommissionsordförande Ursula von der Leyen, Europeiska rådets ordförande António Costa och Donald Tusk, premiärminister i EU-ordförandelandet Polen.

Viktigast i veckan: EU-ledare vill stärka försvaret – Fredsplan för Ukraina väntas

STOCKHOLM 8 februari 2025

Europaportalen sammanfattar veckans händelser i europeisk politik. 

EU-ländernas ledare blev på måndagen överens om att kraftigt öka sina försvarsutgifter för att möta hoten från Ryssland. Hur mycket länderna ska öka sina satsningar nämndes inte. Vid samma möte sade sig EU-ledare vara redo att svara på eventuella amerikanska tullar på EU-varor.

Kommande fredag på säkerhetskonferensen i München väntas USA presentera sin fredsplan för Ukraina. I veckan öppnade Ukraina för direkta samtal med Ryssland.

Sverige är orolig att president Trumps abrupta stängning av amerikanska biståndsmyndigheten USAID ekonomiskt kan slå mot Ukraina.  

President Trumps anspråk i veckan på att ta över den palestinska Gazaremsan avvisas av EU. EU hänvisar till att Gaza är en viktig del av en tvåstatslösning för en lösning på konflikten mellan Palestina och Israel.

På måndag håller Europaparlamentet en tyst minut för offren efter tisdagens masskjutning i Örebro.

Det kan också noteras:

… att  president Trumps sanktioner på fredagen mot Internationella brottmålsdomstolen (ICC) fördöms av 79 länder däribland Sverige,

… att USA pausade sitt handelskrig mot Kanada och Mexiko dock inte mot Kina,  

… att den globala uppvärmningen fortsätter och januari blev den hittills varmaste januarimånaden. Samtidigt ges EU-länderna bakläxa i en omfattande vetenskaplig klimatrapport.

Anders Selnes
Chefredaktör
Skicka epost
Beskriv vad som behöver rättas.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Här kan du tipsa Europaportalen. Tänk på att vara så utförlig som möjligt annars kanske vi inte kan arbeta vidare med uppgifterna. För att vi ska kunna arbeta med ett tips underlättar det om du lämnar en e-postadress eller telefonnummer. Du kan också välja att vara anonym genom att ange en tillfällig e-postadress, exempelvis gmail. Europaportalen kan garantera fullständigt källskydd enligt grundlagen.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Annonser
annons från EU-kommissionen
annons
Fackliga Brysselkontoret

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons från EU-kommissionen
annons
Fackliga Brysselkontoret