Senast uppdaterad: 11 juni 2025
Mer fakta
Debatt i andra medier
Artiklar i ämnet
Spansk dom mot Meta: Miljardskadestånd till medier
En spansk domstol dömde på torsdagen Meta att betala 481 miljoner euro i skadestånd till 81 mediebolag, rapporterar AP. Rätten fann att Facebook-ägaren systematiskt brutit mot EU:s dataskyddsförordning (GDPR) för att få en orättvis fördel på annonsmarknaden vilket skadat mediernas intäkter. Meta, som kallar domen "grundlös", kommer att överklaga.
Sverige kritiseras för bristande bedrägeribekämpning
EU-kommissionen har i dag fredag beslutat att skicka en motiverad yttrande till Sverige för bristande införlivande av EU:s regler om bekämpning av bedrägerier mot unionens finansiella intressen. Sverige uppfyller fortfarande inte vissa aspekter gällande momsrelaterade uttalanden, trots att en formell underrättelse skickades redan i februari 2022. Direktivet från 2017 ska skydda EU:s budget genom att harmonisera definitioner och sanktioner. Sverige har nu två månader på sig att åtgärda bristerna. Om svaret inte är tillfredsställande kan kommissionen ta ärendet till EU-domstolen.
Sverige hade vid senaste årsskiftet 43 pågående överträdelseärenden hos EU-kommissionen där landet antingen dröjt allt för länge med att införa EU-lagar, eller att lagarna införts på felaktigt sätt.
Spaniens riksåklagare avsätts av högsta domstolen – “komplext fall”
Spaniens högsta domstol förbjöd på tisdagen riksåklagare Álvaro García Ortiz att inneha ett offentligt ämbete i två år för att ha läckt detaljer om en skattebedrägeriutredning som involverar partnern till Madrids regionala konservativa ledare Isabel Díaz Ayuso, rapporterar Politico. Domen tillkännagavs ovanligt snabbt, skriver Politico, där sju domare – varav fem konservativa och två progressiva – med röstsiffrorna 5–2 fann riksåklagaren skyldig och förutom avstängning utdömde böter och skadestånd. BBC beskriver fallet som komplext där det konservativa partiet varit inblandat i falsk uppgiftsspridning som påverkat händelseförloppet i det aktuella bedrägerifallet. Det fanns dock inga direkta bevis som kopplat riksåklagaren till läckan och flera journalister vittnade under rättegången i förra veckan om att han inte hade varit källan till deras information.
EU-kommissionen inleder rättsprocess mot Slovakien
EU-kommissionen har inlett ett överträdelseförfarande mot Slovakien för brott mot grundläggande EU-principer. Slovakien antog den 26 september författningsändringar som ger landets myndigheter rätt att bedöma om och hur EU-lagar och EU-domstolens domar ska tillämpas i landet. Ändringarna strider mot principen om EU-rättens företräde som är grundläggande för unionens rättsordning. Kommissionen varnade Slovakien innan ändringarna antogs men landet valde att ignorera invändningarna. Slovakien har nu två månader på sig att besvara kommissionens formella underrättelse.
EU rensar bland digitala regler – möter hård kritik
EU-kommissionen vill minska byråkrati inom det digitala området. Förslaget om att förenkla regler för AI, dataskydd och cybersäkerhet välkomnas av näringslivet men beskrivs av civilsamhället som "den största nedmonteringen av digitala grundläggande rättigheter i EU:s historia".
SD gick emot skärpta regler kring rättsstatlighet – igen
Två utskott i Europaparlamentet föreslog på torsdagen att skärpa budgetreglerna, från 2021, för att lättare stoppa utbetalningar till EU-länder som bryter mot rättsstatsprincipen. Mekanismen som kan hindra utbetalning av EU-pengar till misskötsamma medlemsländer har använts en gång, mot Ungern, EU:s mest korrupta och rättsosäkra land, när EU återtog motsvarande 11 miljarder kronor.
Med röster 39 mot 11 föreslog budget- och budgetkontrollsutskotten flera skärpningar för att stärka rättsstatsprincipens villkorsmekanism för att “bättre skydda EU-medel från missbruk i medlemsländerna”. SD röstade nej. Partiet har sedan 2019 röstat emot i 20 av 25 omröstningar som rör kritik mot bristande rättsstatlighet.
Budgetutskottets föredragande, den franska socialdemokraten Jean-Marc Germain, vill att EU skärper sina villkorsregler för att ge länder EU-stöd.
– Rättsstatsprincipen får under inga omständigheter ses som ett förhandlingskort och frysta medel bör endast frigöras eller omprogrammeras när de berörda medlemsstaterna har vidtagit effektiva åtgärder för att följa rättsstatsprincipen i praktiken, sade Jean-Marc Germain i ett uttalande.
Dick Erixon (SD) är kritiskt till vad han menar blir en maktförskjutning bort från medlemsländerna.
– Sverigedemokraterna har principiella problem med villkorsmekanismen eftersom den ökar EU-kommissionens makt på medlemsstaternas bekostnad. Att ytterligare politisera tillämpningen splittrar EU i tider när sammanhållning är viktigare än någonsin, sade Dick Erixon i ett uttalande till Europaportalen.
EU vill digitalisera domstolar
EU-kommissionen presenterade på torsdagen en strategi för att digitalisera rättsväsendet i hela unionen. Paketet syftar till att effektivisera domstolar och åklagarämbeten genom ökad användning av artificiell intelligens och gränsöverskridande it-verktyg.
Planen omfattar 14 konkreta åtgärder, däribland en gemensam "verktygslåda" för tekniska lösningar och insatser för att lösa problem vid videokonferenser mellan länder. Samtidigt lanseras en utbildningsstrategi för att säkra att jurister har rätt digital kompetens.
Ukrainas justitieminister avsätts efter korruptionshärva
Ukrainas parlament röstade på onsdagen för att avsätta justitieminister Herman Halusjtjenko efter en omfattande utredning om korruption inom landets energisektor, rapporterar SVT.
Tysk-fransk enighet mot techjättarna – krav på digital suveränitet
Tyskland ställer sig nu bakom Frankrikes krav på digital suveränitet för att minska EU:s beroende av amerikanska techjättar. Det meddelade förbundskansler Friedrich Merz och president Emmanuel Macron vid ett toppmöte i Berlin på tisdagen, rapporterar Politico. Initiativet innebär bland annat att konkurrensen hos giganter som Amazon och Microsoft ska utredas.
EU överväger skärpta konkurrensregler för molnjättar
EU-kommissionen utreder om Amazon och Microsoft ska klassas som "grindvakter" för sina dominerande molntjänster, enligt TT/GP. Beskedet från digitalkommissionär Henna Virkkunen innebär att bolagen kan tvingas öppna sina plattformar för konkurrenter enligt datamarknadslagen (DMA). Amazon motsätter sig en sådan klassificering och menar att den riskerar att kväva innovation och leda till ökade kostnader för europeiska företag.
Mer fakta
Debatt i andra medier