Senast uppdaterad: 30 november 2022
Artiklar i ämnet
Bucht tveksam om EU-stöd för utsatta svenska bönder
Landsbygdsminister Sven-Erik Bucht (S) träffade på måndagen EU:s jordbrukskommissionär Phil Hogan för att prata om krisen för svenska lantbrukare som drabbas hårt av värmeböljan och regnbristen.
– När det gäller [att Sverige skulle få] EU-medel var han mycket tveksam, sade Bucht som ändå kommer lämna in en ansökan om EU-stöd men Sverige ”inte ska ha alltför stora förhoppningar”.
Enligt Bucht var dock Hogan mer positivt inställd till de två andra svenska kraven: att kunna höja så kallade förtida utbetalningar av lantbruksstöd från 75 till 85 procent och att få mer flexibilitet i regelverket.
Bucht hoppas på EU-stöd för torkdrabbade bönder
Många bönder hoppas på hjälp från regeringen mot torkans effekter. Landsbygdsminister Sven-Erik Bucht (S) hoppas i sin tur att EU ska ställa upp med pengar ur sina krisfonder, skriver Lantbrukets Affärstidning.
Sverige vägrar EU förhandlingsmandat
Sverige vill inte ge EU-kommissionen mandat att förhandla fram ett nytt fiskeavtal med Marocko. Orsaken är att regeringen inte anser att det ”västsahariska folkets intresse och vilja” tillgodoses eftersom även fisket tillhörandet det av Marocko ockuperade Västsahara ingår i förhandlingarna utan förbehåll. Det nuvarande fiskeavtalet löper ut i sommar.
– Sverige anser att det föreslagna mandatet inte uppfyller de krav som folkrätten ställer, säger Landsbygdsminister Sven-Erik Bucht (S) i ett uttalande till Europaportalen på onsdagen.
I december 2016 slog EU-domstolen fast att Västsahara inte tillhör Marocko och att EU:s handelsavtal inte kan omfatta det av Marocko ockuperade landet om inte företrädare för Västsahara inkluderas i förhandlingarna.
Svenskt krav: Förenkla jordbrukspolitiken
Inför nästa veckas Brysseldiskussion om EU:s framtida jordbrukspolitik vill Sverige framföra att regelverket måste förenklas.
– Detaljregleringen skapar oerhörd administrativ börda och det har vi ju också framfört från Sverige och många andra länder. Vi kan inte fortsätt på det här sättet, vi måste ha förenkling, säger landsbygdsminister Sven-Erik Bucht (S) till Europaportalen.
Ännu finns inget konkret förslag från EU-kommissionen att ta ställning till utan måndagens diskussioner är ett sätt att ta pulsen på medlemsländernas inställningar till EU:s jordbrukspolitik.
Sverige vill förbjuda ålfiske i EU – utom i Sverige
På dagens möte kommer landsbruksminister Sven-Erik Bucht (S) säga att han vill se ett totalförbud mot ålfiske i hela EU utom i Sverige. En majoritet i riksdagen, drivet av allianspartierna och Sverigedemokraterna, tvingar ministern att driva en linje han inte tror själv på.
– Demokratin gäller ju i Sverige, men det är en mycket märklig position att alla ska ta ansvar utom Sverige, säger Sven-Erik Bucht.
Bucht befarar också att Sverige kan få svårt att driva igenom andra frågor framöver på grund av en idag extrem position.
Enighet om fiskekvoter i Östersjön – Inget ålförbud
Efter långa förhandlingar enades EU-ländernas fiskeministrar om kvoter för Östersjöfisket för nästa år. Landsbygdsminister Sven-Erik Bucht (S) är nöjd med kvoterna för torsk och lax. EU-kommissionens förslag på ett förbud mot den hotade ålen gick dock inte genom. Se hela listan på kvoterna.
– Tyvärr kom vi inte i mål med ålen, sade Bucht.
Bucht: Inte säkert brexit drabbar svensk landsbygd
När britterna lämnar och inte längre betalar medlemsavgift måste EU-budgeten från 2021 minskas i motsvarande grad. Det anser den svenska regeringen som gärna ser minskade jordbruksbidrag och strukturfonder framför andra nedskärningar. Men att det skulle drabba svensk landsbygd håller landsbygdsministern inte med om.
– Det är inte alls säkert att det kommer att göra det, tvärtom. Allting på svensk landsbygd avgörs inte av EU:s budget det finns också en nationell budget, sade landsbygdsminister Sven-Erik Bucht (S) till Europaportalen på fredagen.
Brexit kan få stora konsekvenser för jordbrukspolitiken
I dag måndag börjar EU-ländernas landsbygdsministrar en diskussion om unionens framtida jordbrukspolitik efter 2020. Landsbygdsminister Sven-Erik Bucht (S) pekar på att Storbritanniens utträde ur EU kommer innebära avsevärt mindre pengar till EU-budgeten där i dag jordbrukspolitiken utgör 40 procent.
– Det handlar om att hitta nya modeller. [Den svenska ståndpunkten är] en ännu mer marknadsanpassad jordbrukspolitik och att förbättra konkurrenskraften för jordbruket, sade Sven-Erik Bucht på väg in på mötet. Han vill även flytta pengar från direktstöden till bönder till landsbygdsutveckling och olika miljöåtgärder.