MittEuropa »
EU måste pressa Israel med sanktioner

MittEuropa är läsarnas sidor. Här kan du publicera dina egna artiklar om det som intresserar dig. Redaktionen granskar texten och bildsätter. Publicerad 24 mar 2010 kl 07:37Uppdaterad 24 mar 2010 kl 07:44
Författare
Byline-bild

Per Gahrton

F n ordförande i den gröna tankesmedjan Cogito, ordförande i Palestinagrupperna, medlem av s-v-mp-förhandlingsgruppen för rödgrön utrikespolitik; f d EU-parlamentariker (MP), f d riksdagsledamot.

Artikeln handlar om

 

För att få Israel till förhandlingsbordet måste EU gå från ord till handling. Upphäv associeringsavtalet och avbryt allt vapensamarbete. Inför målinriktade sanktioner mot israeliska makthavare som gjort sig skyldiga till folkrättsbrott, på samma sätt som man gjort mot så många Balkan-politiker. Det skriver Per Gahrton, tidigare EU-politiker (MP) och ordförande i Palestinagrupperna.

Storbritannien utvisar en israelisk diplomat sedan den israeliska säkerhetstjänsten än en gång blivit tagen på bar gärning med en s k ”utomrättslig avrättning”, denna gång av en Hamas-ledare i Dubai. Och häromdagen avbröt Mauretanien de diplomatiska förbindelserna med Israel. Omvärldens tålamod med Israels hänsynslösa arrogans håller på att ta slut. Men steget från ord till handling tycks långt.

EU fått rykte om sig att vara Palestinavänligt, vilket är en sanning med modifikation. Det är visserligen sant att EU-parlamentet 2002, efter Israels blodiga anfall mot flyktinglägret i Jenin, krävde att EU:s associeringsavtal med Israel skulle suspenderas. Men det beslutande EU-rådet var inte berett att gå från ord till handling.

Annars är det ingen tvekan om att artiklarna 2 och 79 i associationsavtalet ger en rättslig grundval för att tillgripa sanktioner.

I artikel 2 heter det att avtalet skall bygga på ”respekt för mänskliga rättigheter och demokratiska principer” och i artikel 79 fastlås att om en part anser att den andre har underlåtit att uppfylla sina förpliktelser så föreligger en rätt att ”vidta lämpliga åtgärder”. Sådana åtgärder, och betydligt kraftigare sanktioner, har EU vidtagit mot dussintals länder och grupper.

Samtidigt är det ingen tvekan om att EU officiellt anser att Israel bryter mot principerna i associeringsavtalets artikel 2. I ett uttalande den 10 mars slog EU:s utrikeschef Ms Ashton fast att ”bosättningarna är olagliga enligt internationell rätt”. Och den 19 mars konstaterade Kvartetten, där EU ingår, att ”annekteringen av Östra Jerusalem är inte erkänd av världssamfundet”. Dessutom påminde man om att hela Jerusalems status är oavgjord och måste bli föremål för förhandlingar, vilket också understryks av att det på EU-kommissionens hemsida anges att Jerusalems status som Israels huvudstad ”icke är erkänd av världssamhället”. Enligt det senaste giltiga FN-beslutet skall hela Jerusalem (plus Betlehem) vara en internationell zon. Det är därför inte en enda stat har sin ambassad där, inte ens USA.

Kvartetten kräver också att Gaza-blockaden skall upphävas och säger att man stödjer palestiniernas sträva att upprätta en palestinsk stat inom 24månader. Hur ska det gå till? Ingenting tyder på att den högernationalistiska israeliska regeringen kommer att rätta sig efter vare sig EU:s eller Kvartettens verbala uppmaningar.

Istället kommer alltfler rapporter om att uppladdningen för ett israeliskt angrepp mot Iran är på gång, vilket skulle kunna leda till en ny storkonflikt i Mellanöstern. Därmed skulle allt vändas upp och ner och Israel, liksom så många gånger förr, kunna flytta fram sina positioner. Samtidigt skulle förstås radikala islamistiska grupper i arabiska och muslimska länder gynnas.

Den israeliske fredsveteranen Uri Avnery har pekat på en föga uppmärksammad rapport av general Petraeus, USA:s högste militäre ansvarige för bl a Afghanistan, Iran, Irak och Jemen, där Palestinakonflikten och USA:s ”favorisering” av Israel utpekas som huvudorsak till en rad hot mot USA:s säkerhetsintresse. Och gränsen för USA:s stöd till Israel utgörs av det egna säkerhetsintresset – om det skulle uppstå en konflikt mellan USA:s och Israels säkerhetsintressen är det USA:s som väger tyngst för varje amerikansk president. Håller den situationen på att uppstå?

I vilket fall som helst borde det vara hög tid för EU att se om sitt eget hus – om moral och principer inte räcker. Om USA:s säkerhet hotas av Israels hänsynslösa framfart, gäller givetvis detsamma i än högre grad för EU. Mellanöstern är både reellt och formellt (Medelhavsunionen, mm) nära knuten till EU.

De flesta EU-makthavare (däribland Carl Bildt) vet vad som måste göras: Israel måste utrymma de områden som ockuperades 1967. I utbyte får Israel behållas alla de erövringar man gjorde 1948-49 utöver FN:s delningsplan (däribland Västra Jerusalem). Dessutom får man, enligt Arabförbundets fredsplan från 2002, fred och normalisering med hela arabvärlden. Alla vet att det inte är idiotiska nålsticksattacker från Hamas och Jihad som är problemet, utan Israels erövringsvansinne. Men alla vet också att ingenting tyder på att Israel kommer att backa utan konkreta materiella påföljder.

Därför måste EU behandla Israel som man behandlar så många andra stater – med sanktioner. Upphäv associeringsavtalet. Avbryt allt vapensamarbete (vilket de rödgröna lovat göra för Sveriges del). Inför målinriktade sanktioner mot israeliska makthavare som gjort sig skyldiga till folkrättsbrott, på samma sätt som man gjort mot så många Balkan-politiker.

H&M:s etablering i det omstridda Jerusalem är ett uttryck för nonchalans mot palestiniernas lidande, vilket kommer att straffa sig när den blir upptäckt av hundratals miljoner araber och muslimer.

Att sluta köpa israeliska varor borde idag vara lika självklart som det var att inte köpa sydafrikanskt för tjugofem år sedan.

 

Kommentarer

Genom att skicka kommentaren godkänner du Europaportalens regler.
FARAJ ZAYOUD
24 mar 2010
kl 13:47

It is a great article ... I have translated to English. I would be great to be published in many languages.
Thank you.

24 mar 2010
kl 14:29

Kunde inte sagt det battre sjalv! Ju fler journalister, politiker, akademiker och forfattare som kopplar Israels politik till Sydafrikas under apartheidtiden, desto tydligare blir det att det ar hog tid for sanktioner mot Israel. Ekonomiska, militara och diplomatiska.

Jag bor i Ramallah och skriver om detsamma i min blogg (http://rubysworldviews.blogspot.com/)

Magnus Wiik
24 mar 2010
kl 15:48

Det finns inte mycket av saklighet i Gahrtons drapa.

1. Gällande Arabförbundets "fredsplan" utelämnar han pikant nog att det innebär krav på att Israel ska begå självmord genom att landet ska översvämmas med 4,5 miljoner utrikesfödda araber. Huvudskälet till att förslaget är orealistiskt.

2. Gällande utvisningen av en israelisk diplomat i London påstår Gahrton falskt att det gjordes pga att Israel skulle ha lyckats döda en Hamasterrorist i Dubai. Detta trots att Storbritannien uttryckligen sade att man inte anklagar Israel för operationen, utan endast för att ha manipulerat brittiska pass. Gällande operationen som sådan så är den helt laglig enligt folkrätten, eftersom den palestinske dubbelmördaren och ärketerroristen är en terroristkombattant och därmed legitim måltavla för Israel enligt internationell rätt. Han skyddades inte av krigets lagar.

3. Gahrton påstår också helt faktavidrigt att "det senast giltiga" beslutet är att Jerusalem skulle vara en internationell zon. Det är demonstrativt fel, eftersom det handlade om en rekommendation från FN:s Generalförsamling 1947, som upphävdes och annulerades i samma ögonblick som arabstaterna förkastade den och startade ett invasionskrig mot Israel. Judarna hade dock accepterat beslutet, innan araberna förkastade det.

Idag är det enda bindande avtalet gällande Jerusalem att staden ingår i det judiska nationalhemmet, enligt den folkrättsligt bindande mandattexten från 1923, som är godkänd av och bindande på världssamfundet via Nationernas Förbund och Förenta Nationerna.

4. Idag är det inte Israel som står i vägen för en fredslösning, utan palestinierna. De sade nej till en egen stat redan 2000, och struntade i erbjudandet om en egen stat på 99,3 % av området utan bosättningar (efter land swaps) samt en lösning i Jerusalem.

Alltsedan dess, och i samband med ett eskalerande Hamaskrig mot Israel från Gaza, har den palestinska myndigheten kategoriskt vägrat att sitta ned i förhandlingar med israelerna, i brott mot FN-resolutioner och Färdplanen.

Så sent som häromveckan döpte den palestinska myndigheten ett torg på Västbanken efter en palestinsk terrorist och massmörderska som mördade 36 israeler, varav 13 barn, samt skadade över 70. Sådan hyllning till massslakt och terror är ett direkt brott mot fredsavtalen, och avslöjar att den palestinska myndigheten inte är intresserad av fred med Israel och dess befolkning.

Magnus Wiik
24 mar 2010
kl 15:58

I punkt 4 ovan skulle det framgå att palestinierna struntat i fredserbjudandet år 2000 OCH i september 2008.

Simon F
24 mar 2010
kl 16:15

Som världens tredje största biståndsgivare till Västbanken och Gaza, måste Sverige pressa palestinierna att sätta sig i direkta förhandlingar med Israel utan att ställa en massa förhandskrav.

Det är en skam att Sverige och EU hittills låtit palestinierna vägra att förhandla om fred.

Isay
24 mar 2010
kl 17:04

För 6 dagar sedan, den 18 mars, dödades en thailändsk jordbruksarbetare i Israel av en raket avfyrad från Gaza. Per Gahrton viftar bort sådant som ”idiotiska nålsticksattacker”. Thailändarens änka och barn delar nog inte Gahrtons uppfattning. Benämning ”idiotiska nålsticksattacker” passar däremot utmärkt som etikett på Gahrtons debattinlägg.

24 mar 2010
kl 22:18

Sverige och EU puttrar iväg till Kina för att sätta upp fabriker för tillverkning, men inte en enda har satt upp en enda fabrik på Yesha (gemensamt namn för Judeen/Samarien/Gaza) - vore kul att veta hur Gahrton motiverar detta påtvingade passiviserande socialbidragsberoende.

Hade Västvärlden erbjudit denna typ av industriby och dragit in alla socialbidrag, hade människorna plötsligt mått oerhört bättre och börjat ta ansvar för sina egna aktiviteter i stället för att, som många nu kan ägna sig, på heltid åt, terrorism.

Vad Gahrton skriver om ovan är till 100% hur man ska försämra det för Israel, till 0% hur man ska förbättra det för palestinaaraberna. Han kör med Diakoniametoden, som försöker förstöra arbetstillfällen för 10000-tals palestinaaraber, som arbetar i industrier uppsatta av Israel enbart för att tillfredsställa sin antisemitism (sök efter EU:s definition på antisemitism).

Magnus Ross
25 mar 2010
kl 10:34

Per Gharton är mycket orolig att "USA:s säkerhet hotas av Israels hänsynslösa framfart". Är Gharton och general Petraeus inte oroliga för att tusentals fler irakier än amerikanska soldater har dött som resultat av fundamentalistiska terroraktioner i Irak? Är det också "Israels hänsynslösa framfart" som gör att muslimer dödas av andra muslimer i Indonesien Indien, Afganistan, Pakistan, Gaza och i flera andra oroshärdar i världen?

Professor Pelotard
25 mar 2010
kl 14:37

Per Gahrton (och Uri Avneri som möjligen var den som spred det falska påståendet om Petraeus) har båda fel. Petraeus har dementerat dessa utsagor:

Video: Petraeus: 'I never said Israel endangering US troops'

Petraeus Sets the Record Straight on Israel>/a>

I övrigt finns det ingen anledning att här på denna webbsida, som handlar om EU och EU-politik, diskutera Gahrtons extrema och perverterade syn på mellanösternkonflikten.

Däremot är det intressant att notera att i detta fall är tydligen Gahrton för en EU-gemensam utrikespolitik. Gäller det mer generellt och för mp i sin helhet? Med en gemensam utrikespolitik följer med all säkerhet också en gemensam försvarspolitik. Gahrton förutsade och varnade för detta redan 1994, men tydligen har han i den frågan nu diametralt ändrad ståndpunkt.

inst1
27 mar 2010
kl 09:38

Terrific articel! Israel have to leave occupied territories and draw back to green line. Out with every soldier, every tanks and let the people live in peace.
Of course we shouldn´t buy any article from Israel, but how to convince ICA to stop selling Jaffa fruits?
Oppressers will never survive!

Mats
27 mar 2010
kl 12:47

Per Gahrton är extrem, och dessutom okunnig. Det märks i faktafelen i hans artikel.

Palestinierna måste visa att de vill ha fred. Det gör man inte genom att döpa ett torg efter en palestinsk terrorist som mördat 37 israeler, varav 13 barn. Och det gör man inte genom att vilja förbjuda återinvigningen av den historiska synagogan i Jerusalem. Det ger en otäck bild av hur judarna skulle förtryckas om palestinierna fick bestämma i Jerusalem.

När palestinierna gått med att förhandla med israelerna så kan de höra av sig. Det är tragiskt att de motsätter sig fred, och utsätter folket i regionen för mer hatuppvigling och mer spänningar. Tyvärr har palestinierna och övriga arabvärlden motsatt sig erkännande av Israel och fred med den judiska staten sedan 40-talet.

Nyheter från förstasidan

Omstritt Actaavtal prövas i EU-domstolen

BRYSSEL » “Förhoppningsvis spiken i kistan”. Handelskommissionär Karel De Gucht meddelade på onsdagen att EU-domstolen ska granska handelsavtalet.

Färm: Regeringen har EU-skeptisk agenda

BRYSSEL » Vill minska EU-budget . I går nekade Sverige EU-kommissionen ansvarsfrihet för budgeten 2010. Göran Färm (S) misstänker en agenda bakom beslutet.

EU hotar stoppa miljardbidrag till Ungern

BRYSSEL » Unik åtgärd. EU-kommissionen kräver att Ungern skärper sin budgetpolitik, annars väntar frysning av miljardutbetalningar i EU-stöd.

“Greklands framtid i euron säkrad”

BRYSSEL » Grekiskt mångmiljardlån mot skärpta villkor . Efter 13 timmar enades euroländerna om ett nytt krislån till Grekland. – Grekerna är kvar i sin tragedi, säger Anders Borg (M).

Borg: Pessimismen i Europa ger vika

STOCKHOLM » Sju tecken till optimism. Finansminister Anders Borg (M) menar att europeisk ekonomi nu kan lämna höstens undergångsscenarion bakom sig.
Christian Wulff blev kortvarig på sin post som Tysklands president: 30 juni 2010 - 17 februari 2012.

Korruptionsanklagelser tvingar bort Tysklands president

Tungt bakslag för Angela Merkel. Efter en våg av anklagelser avgick den tyske presidenten Christian Wulff på fredagen.

Parlamentets talman: Ett ställe räcker

EU-domstolen behandlar Strasbourgsfråga . Som förste talman i Europaparlamentet menar Martin Schulz att flytten mellan Bryssel och Strasbourg är dålig.

EU vill höja pensionsåldern

STOCKHOLM » Följa ökad livslängd. – Det är viktigt att höja pensionsåldern, säger László Andor, EU-kommissionen.
<default>
Debatt

Folkpartiet – EU-politikens värsting

Anders Sjöberg (JL) » Euron i dödsryckningar. Att Sverige kan få inflytande över besluten inom EU är en ansvarslös illusionspolitik från Folkpartiet.
Det finns en risk för sjunkande bostadspriser i Sverige, skriver EU-kommissionen i en ny rapport. Arkivbild.

EU: Svensk ekonomi har problem

STOCKHOLM » Stigande bostadspriser oroar. Sverige kommer att granskas närmre av EU-kommissionen på grund av hushållens ökade skuldsättning och höga bostadspriser.
<default>

EU och USA bildar ekologisk handelsunion

STOCKHOLM » Värd 360 miljarder kronor. Till sommaren ska byråkratiska hinder för ekologisk handel mellan EU och USA vara borta.
– Den globala brottsligheten cashar in enorma mängder pengar, sade Cecilia Malmström.
Anders Selnes

Malmström: Ta de kriminellas pengar

STOCKHOLM » Al Capone-modellen är effektiv. EU ska underlätta konfiskering av brottslingars pengar och tillgångar.

Engström: Vi har god chans att stoppa Acta

STOCKHOLM » Motståndets viktigaste argument. Actaavtalet är ytterligare ett steg på vägen mot skärpt upphovsrätt och hårdare fildelarjakt, säger Christian Engström (PP). —> RÖSTA - Vad tycker du?
En transaktionskatt minskar pensionerna, skriver EU-parlamentariker Olle Schmidt (FP).
MittEuropa

Finansskatt minskar tillväxt och pensioner

Olle Schmidt (FP) » Ingen löntagarvänlig politik. Det finns bättre sätt att beskatta bankerna än med transaktionsskatt.
– En god djuromsorg gör bondens jobb lättare, billigare och mer lönsamt, poängterar Marit Paulsen (FP).
Anders Selnes

Marit Paulsen: Vi är alla däggdjur

STOCKHOLM » Det finns en okunnighet. Med Europaparlamentet i ryggen ger sig Marit Paulsen (FP) i kast med att beveka motsträviga EU-tjänstemän. Hennes uppgift är att förbättra det europeiska djurskyddet.
<default>
Debatt

Gärna investeringar men först avregleringar

Gustav Blix (M) » Efter finanspakten - överge lånelinjen. Ökad avreglering på marknaden är både ett nödvändigt och billigt sätt att få i gång tillväxten i Europa.
Nu när EU-kommissionens klimatrapport har kommit är det hög tid för Lena Ek att skärpa klimatpolitiken, skriver Jens Holm (V).
Debatt

Nu måste Lena Ek skärpa klimatmålen

Jens Holm (V) » Överraskande klimatrapport. EU-kommissionens färska analys visar att skärpta klimatmål är mycket billigare än vad man tidigare trott.
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) i riksdagens talarstol.
Anders Selnes

Allt fler EU-lagar ogillas av riksdagen

BRYSSEL » “Sker per automatik” . Sverige är ett av de länderna i EU som klagar mest på att EU-kommissionen lägger sig i nationella frågor.
Statsminister Fredrik Reinfeldt försvarade finanspakten vid onsdagens riksdagsdebatt.
Anders Selnes

Reinfeldt och Ohly i strid om finanspakt

STOCKHOLM » Riksdagsjakt efter finanspaktens kärna: Stenhård nedskärningspolitik eller sund budgetpolitik.

Om kärlek i EU-parlamentet

YouEurope. Elin frågar om kärlek i EU-parlamentet. EU-parlamentariker Alf Svensson (KD) svarar.

Notiser

    • Kraftig variation på nationella minimilöner
      i går
    • Stort eurostöd i Grekland
      21 feb
    • Kommunal ny medlem i föreningen Europaportalen.se
      21 feb
    • Tung EU-debatt väntar Hässleholm
      21 feb
    • Ungern försvarade sig mot EU:s anklagelser
      20 feb
    • Europa boostar mobilt bredband
      15 feb
    • Vill ha både fritt internet och Acta
      15 feb
    • EU-kommissionär kritiserar brittisk syn på arbetsrätt
      14 feb
    • EU-parlamentets talman sågar Acta
      14 feb
    • Euroländer degraderas – drar Storbritannien till kanten
      14 feb
    • Tysk rekordexport på fransk bekostnad
      8 feb
    • Knackig engelska försenar grekisk krisdeal
      8 feb
    • EU-talman: Turkiet måste ta sig an folkmordsfråga
      8 feb
    • EU hotar Kina med flygböter
      7 feb
    • Tiotusentals ryssar tågade mot Putin
      6 feb
Fler notiser

Twitter

Logga in

Nyheter i andra medier

Fler nyhetslänkar

Debatt i andra medier

Fler debattlänkar

Hetaste artiklar

Fler heta artiklar

Mest kommenterade

Fler artiklar
Close