Sverige fortsätter striden mot EU om vargjakten
28 mars 2011Vargjakten är nödvändig för att skapa en större acceptans för vargen, så att man kan plantera in nya djur, säger miljöminister Andreas Carlgren (C) i ett nytt svar till EU-kommissionen.
Regeringen har i dag redovisat sitt svar till EU-kommissionen, som ifrågasatt den svenska vargjakten och motiven till den. Bland annat har kommissionen haft synpunkter på begränsningen av vargstammen till 210 djur, och det faktum att licensjakt genomförs innan man har planterat in nya djur för att förstärka stammen.
Miljöministern fortsätter i ett uttalande att försvara Sveriges linje, och säger att man har kommit långt när det gäller förberedelser för att plantera in nya djur, och att den tillfälliga begränsningen av antalet vargar är ”en del av en helhet för att kunna uppnå gynnsam bevarandestatus”.
Att plantera in nya djur för att förstärka vargstammen genetiskt, är inte möjligt utan att också genomföra licensjakt, anser miljöministern.
– Det förutsätter att vargpolitiken är förankrad hos dem som berörs, och beslutas i Sverige, säger Andreas Carlgren.