Slovakien är det enda landet i ett urval euroländer där en majoritet av medborgarna anser att euron har varit bra för statens finanser. Medan det väger ganska jämt mellan de som anser att euron är bra och de som anser att den är dålig för landets offentliga finanser i Tyskland, Italien och Nederländerna finns det en eurokritisk majoritet i Spanien, Frankrike och Portugal. Minst stöd i frågan har euron i länderna utanför valutaunionen som Storbritannien och Sverige där 77 procent respektive 67 procent anser att euron skulle ha en negativ inverkan på ländernas statsbudgetar.
På frågan om EU ska ha större inflytande över medlemsstaternas budgetpolitik är det bara i Tyskland det finns en majoritet för det. I Italien står det och väger mellan de som är för och de som är emot. I övriga länder i undersökning fanns det ett tydligt stöd hos medborgarna för att länderna själva ska bestämma över sin budget. Starkast motstånd mot en EU-inblandning i budgetpolitiken finns i Sverige (75 %) och i Storbritannien (84 %).
En stor majoritet 67 procent i de undersökta 12 EU-länderna anser däremot att EU har en positiv effekt på landets ekonomi jämfört med 24 procent som anser att medlemskapet hade en dålig inverkan.
Lika så tycker en majoritet på 60 procent att det egna landet ska bidra till en stabilitetsfond där behövande EU-länder kan få ekonomiskt hjälp. Störst stöd för det finns i Italien (76 %) och Frankrike (70 %). I Tyskland, där kritiken mot utlåning till krisländer varit stor, vill enligt undersökningen 50 procent av befolkningen att landet ska vara med och bidra. I Sverige stöds en sådan fond av 63 procent.

























































kl 23:09
Jag tycker först och främst att opinionsundersökningen inte tydliggörs helt, det är omöjligt att veta hur undersökningen har gjorts och exakt vilka tolv länder som har deltagit i undersökningen eftersom alla länder inte nämns med namn.
När det gäller resultaten så är jag inte särskillt förvånad till att så många är skeptiska till euron just nu efter den ekonomiska krisen som drabbade många europeiska länder, t.ex. så är Grekland ett land som drabbades väldigt hårt.
Under de senaste veckorna har det diskuterats mycket om att utöka euroländers krisfond till 780 miljarder euro. När man "ser" så stora miljardbelopp så är det klart att många börjar fundera och reflektera över krisen och dess konsekvenser och hur mycket andra länders "misslyckande" påverkar det egna landet.
Det kan kännas väldigt avlägset att hjälpa Grekland (eller något annat EU-land som befinner sig i en krissituation), men många har nog funderat på vad som skulle hända om det egna landet skulle hamna i Greklands situation och det är nog anledningen till att en klar majoritet är positiv till att det egna landet bidrar till stabilitetsfonden. De ser att risken finns att även de hamnar i en extrem krissituation och då känns säkrare om det finns sådana säkerhetsfonder.
Samtidigt så visar opinionsundersökningen att majoriteten i alla undersökta länder är positiv inställd till EU, så jag tycker att man ska arbeta med euron och försöka utveckla EMU. Detta var den första stora finanskrisen sen euron infördes och jag tror att man kommer vara mer förberedd på framtida kriser.