Slovenskt regeringsfall hotar eurouppgörelse
21 september 2011 | "Nyval i slutet av november"På tisdagen föll den slovenska regeringen efter att den socialistiske premiärministern Borut Pahor förlorat en misstroendeomröstning med siffrorna 36-51. Regeringskoalitionen tappade två av sina fyra partier tidigare i år och gårdagens nederlag sågs som en tidsfråga.
– Det finns nu två alternativ. Antingen utser parlamentet en ny premiärminister om 30 dagar eller så kallar man till nyval. Nästa ordinarie val hålls om ett år och det blir omöjligt att genomföra något vettigt innan dess så det lutar åt nyval i slutet av november, säger Miro Haček, statsvetare vid Ljubljanas universitet till Europaportalen.
Den skakiga politiska utvecklingen gör att besluten om att utöka eurozonens lånefond (EFSF) och ge den ett starkare mandat hänger i luften. I går sade finansutskottet i det slovenska parlamentet ja till uppgörelsen, men med endast en rösts övervikt. På tisdag röstar hela parlamentet i frågan.
– De partier som har mest stöd i opinionen och som kontrollerar 60 av 90 platser i parlamentet är helt eller delvis emot lånefonden. De har svårt att övertyga folket om att vi ska hjälpa Grekland, Irland och Portugal när budgetunderskottet är så stort i Slovenien. Det blir en mycket jämn omröstning, säger Miro Haček.
EU-kommissionen, som har uppmanat alla euroländer att ta beslut om lånefonden så fort som möjligt, lät sig inte oroas av utvecklingen i Slovenien.
– Vi har fullt förtroende för att de demokratiska institutionerna i Slovenien möter sina åtaganden också i den här situationen, sade EU-kommissionens talesperson på onsdagen.