Sarkozy: Det blir ett EU i två hastigheter
10 november 2011Tyskland och Frankrike planerar att skärpa kraven för euromedlemskap och möjligen slänga ut några av de länder som inte lever upp till dem.
Enligt en EU-diplomat som nyhetsbyrån Reuters talat med ska tyska och franska tjänstemän ha diskuterat möjligheten att kasta ut vissa länder ur valutasamarbete.
– Sanning är att vi måste avgöra vilka som inte vill vara med i klubben och vilka som helt enkelt inte kan, sade den anonyma diplomaten.
Uppgiften tillbakavisas av en talesperson vid det franska finansdepartementet.
I ett tal för studenter på universitet i Strasbourg i tisdags underströk den franske presidenten Nicolas Sarkozy att det krävs en större integration av euroländerna.
– Det är uppenbart att det kommer bli två europeiska hastigheter, sade Sarkozy.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.