Socialdemokrater kräver EU-stöd till SAAB-anställda
STOCKHOLM 20 december 2011 | Volvo har fått stödetSocialdemokraterna krävde på tisdagen att regeringen ansöker om pengar från EU:s globaliseringsfond för att hjälpa de anställda som drabbas av SAAB:s konkurs.
På måndagen försattes biltillverkaren SAAB i konkurs och minst 3000 SAAB-anställda och personal hos underleverantörer riskerar arbetslöshet. För att finansiera omställning till nya jobb eller vidareutbildning när företag säger upp anställda under den ekonomiska krisen kan EU-länder ansöka om bidrag från EU:s globaliseringsfond.
- En del av de åtgärder som behövs för att stötta de löntagare som drabbas kan finansieras med hjälp av EU-pengar, via globaliseringsfonden. Vi kräver därför att regeringen förbereder att lämna in en ansökan till EU-kommissionen så snart det blir aktuellt, säger Ylva Johansson (S), vice ordförande i riskdagens arbetsmarknadsutskott, och Olle Ludvigsson (S), EU-parlamentariker, i ett gemensamt uttalande.
Sverige ansökte 2009 om stöd ur EU:s globaliseringsfond, för bland annat vidareutbildning av uppsagda löntagare hos då krisdrabbade Volvo med underleverantörer. Sverige fick då nära 100 miljoner kronor. Fonden har en budget på upp till 500 miljoner euro per år motsvarande 4,5 miljard kronor.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.