Hoppa till huvudinnehåll
Hoppa till fördjupning

EU-valet i Sverige flyttas till 25 maj

12 mars 2013

Medlemsländerna och EU-parlamentet har enats om att flytta nästa års Europaparlamentsval från 5-8 juni till 22-25 maj för att öka valdeltagandet.

I Sverige hålls valet på söndagen 25 maj 2014. Det formella beslutet väntas inom kort. 

Sedan det första EU-valet 1979 har valdeltagandet i EU stadigt sjunkit, från i genomsnitt 62 procent 1979 till 43 procent 2009.

Det högsta valdeltagandet har traditionellt Luxemburg och Belgien på cirka 90 procent. Det lägsta har Slovakien där färre än var femte röstberättigad gick till valurnorna 2004 och 2009.

I Sverige var deltagandet 2009 drygt 45 procent – det högsta sedan det svenska medlemskapet 1995.

Ändra på reglagen för att se hur stor andel av de röstberättigade i medlemsländerna röstat i EU-valet historiskt.

Fredrik Haglund
Redaktör, Bryssel
Skicka epost
Fredrik_Haglund
Fredrik Haglund
Redaktör, Bryssel
Skicka epost
Fredrik_Haglund
Beskriv vad som behöver rättas.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Här kan du tipsa Europaportalen. Tänk på att vara så utförlig som möjligt annars kanske vi inte kan arbeta vidare med uppgifterna. För att vi ska kunna arbeta med ett tips underlättar det om du lämnar en e-postadress eller telefonnummer. Du kan också välja att vara anonym genom att ange en tillfällig e-postadress, exempelvis gmail. Europaportalen kan garantera fullständigt källskydd enligt grundlagen.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Annonser
annons från EU-kommissionen
annons
Fackliga Brysselkontoret

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons från EU-kommissionen
annons
Fackliga Brysselkontoret