Italiensk valvinnare vill stoppa åtstramningar
BRYSSEL 6 mars 2013 | ”Finns inga alternativ”I ett försök att bilda regering presenterar den italienske socialdemokraten Pier Luigi Bersani en åttapunktsplan för landet.
– Det finns inget alternativ till mitt förslag på en minoritetsregering eftersom att även om det är sant att vägen är svår och komplicerad är andra alternativ lika svåra, om inte ännu svårare, sade Pier Luigi Bersani på onsdagsförmiddagen i samband med presentationen, rapporterar La Stampa.
Med planen hoppas han få med sig Beppe Grillos Femstjärnerörelse som hotat att inte ge sitt stöd till någon regering utan bara rösta vissa enskilda sakfrågor.
Den första punkten är att få ur landet ur ”åtstramningsburen”.
– Skuld- och budgetjusteringar är mål på medellång sikt. De omedelbara nödvändigheterna är den reella ekonomi och arbetena, heter det i programförklaringen.
Andra förslag i planen är en grönare ekonomi, att ta minska den fastighetsskatt som introducerades av avgående premiärminister Mario Monti, minska byråkratin och ändra landets komplicerade vallagar.
Pier Luigi Bersani hoppas i egenskap av att ha fått flest ledamöter i parlamentsvalet bli den som president Giorgio Napolitano ger det första förtroendet att försöka bilda en regering. Detta ska ske någon gång efter 20 mars då två talmän till kamrarna i det italienska parlamentet ska väljas.
Mer fakta
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.