Hoppa till huvudinnehåll
Hoppa till fördjupning

Vänsterpartiets EU-plan: Mindre makt till Bryssel

10 februari 2014

Vänsterpartiet har spikat sina huvudfrågor inför valet till EU-parlamentet. Fokus ligger på att minska unionens makt.

Vänsterpartiet antog på fredagen sin plan för EU-valet i maj. De viktigaste frågorna för partiet är att ge mer makt åt EU-länderna, stärka löntagarnas rättigheter och ändra unionens ekonomiska politik.

Alla som arbetar i Sverige ska omfattas av svenska kollektivavtal och Lavallagen ska skrotas, enligt valplattformen. Europas finansmarknader bör regleras, bankerna ska betala sina egna förluster och de länder som vill lämna eurosamarbetet ska få göra det utan hinder.

Partiet lovar också att arbeta för en generös flykting- och asylpolitik inom unionen.

Vänsterpartiets fick 5.7 procent av rösterna i EU-valet 2009. Mikael Gustafsson heter  deras nuvarande parlamentariker i EU-parlamentet.

Mer fakta

David Gustavsson
Reporter Stockholm
Skicka epost
David Gustavsson
Reporter Stockholm
Skicka epost
Beskriv vad som behöver rättas.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Här kan du tipsa Europaportalen. Tänk på att vara så utförlig som möjligt annars kanske vi inte kan arbeta vidare med uppgifterna. För att vi ska kunna arbeta med ett tips underlättar det om du lämnar en e-postadress eller telefonnummer. Du kan också välja att vara anonym genom att ange en tillfällig e-postadress, exempelvis gmail. Europaportalen kan garantera fullständigt källskydd enligt grundlagen.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Annonser
annons
Annons KOMM
Fackliga Brysselkontoret

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons
Annons KOMM
Fackliga Brysselkontoret