Hoppa till huvudinnehåll
Hoppa till fördjupning

Spansk högerpolitiker ”utnyttjade inte sitt intellektuella övertag” mot kvinna

19 maj 2014

Högerpartiet Partido Populars förstanamn i EU-valet hävdar att han avsiktligt höll tillbaka i debatten med socialdemokraternas listetta Elena Valenciano för att inte framställas som sexist.

– En debatt mellan en man och en kvinna är en komplicerad sak. Om man utnyttjar sin intellektuella överlägsenhet upplevs man som en sexist som skrämmer en försvarslös kvinna, sade den 64-årige Cañete på fredagen, dagen efter den tv-sända debatten, rapporterar El País.

53-åriga Elena Valenciano svarade på Twitter ”Så vad ska vi göra då? Lämna kvinnor utanför debatten?”

Det är inte första gången Cañete uttalar sig kontroversiellt om kvinnor. Som jordbruksminister sade han 2000 att “konstbevattning måste hanteras på samma sätt som man hanterar en kvinna”.

Sigrid Melchior
Redaktör Bryssel
Skicka epost
Sigrid Melchior
Redaktör Bryssel
Skicka epost
Beskriv vad som behöver rättas.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Här kan du tipsa Europaportalen. Tänk på att vara så utförlig som möjligt annars kanske vi inte kan arbeta vidare med uppgifterna. För att vi ska kunna arbeta med ett tips underlättar det om du lämnar en e-postadress eller telefonnummer. Du kan också välja att vara anonym genom att ange en tillfällig e-postadress, exempelvis gmail. Europaportalen kan garantera fullständigt källskydd enligt grundlagen.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Annonser
annons
Annons KOMM
Fackliga Brysselkontoret

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons
Annons KOMM
Fackliga Brysselkontoret