Stridslystet Grekland retirerar
BRYSSEL 18 februari 2015 | Oklara villkorDen grekiska regeringen går med på en tillfällig förlängning av sitt krisprogram. Men det är oklart vilka krav grekerna ställer för en sådan förlängning, som de så sent som i måndags avvisade.
Den grekiska regeringen ska i morgon torsdag skicka ett brev till eurogruppen, som samlar de 19 euroländernas finansministrar, där de ber om en förlängning av sitt krisprogram, rapporterar nyhetsbyrån Reuters.
– Vi undersöker möjligheterna till en förlängning av kreditavtalet, sade en grekisk regeringstjänsteman, enligt tyska nyhetsbyrån DPA.
I måndags vägrade den grekiska regeringen att gå med på det ultimatum om förlängning av krisprogrammet som ställdes av eurogruppen. Utan en förlängning riskerar Grekland att stå utan pengar när det nuvarande programmet löper ut i månadsskiftet.
Vilka villkor som skulle ingå i en sådan förlängning, som skulle sträcka sig fram till september, är dock oklart.
Den grekiska regeringen har hittills starkt motsatt sig att gå med att genomföra de reformer som eurogruppen vill ska komma som motprestation mot att landet får fortsatta krislån.
Detta stärktes ytterligare när premiärminister Alexis Tsipras på tisdagen lanserade en rad förslag om vilka reformer han vill genomföra – reformer som kan strida mot de krav som långivarna ställt under det pågående krisprogrammet.
– Vi arbetar hårt för ett hedervärt avtal som inte innehåller åtstramningar […] som förstört Grekland under de senaste åren. Vi vill ha ett avtal som inte innehåller den giftiga närvaron av [långivarna i den så kallade] trojkan. Allt annat är inget avtal, det är att ge upp, sade Alexis Tsipras inför de grekiska parlamentarikerna på tisdagen, rapporterar Kathimerini.
Enligt brittiska Financial Times vill den grekiska regeringen bygga en förlängning på det förslag som EU:s ekonomikommissionär Pierre Moscovici lade fram för finansminister Yanis Varoufakis inför mötet, men som senare drogs tillbaka av eurogruppens ordförande Jeroen Dijsselbloem.
Det skulle i så fall inbegripa att Grekland fortsätter genomföra ekonomiska reformer, håller sitt budgetöverskottsmål och betalar tillbaka lån som tidigare planerat. I gengäld skulle Grekland få besluta om vilka reformer som ska genomföras.
Enligt obekräftade uppgifter kommer ett extra eurogruppsmöte hållas på fredag med anledning av beskedet.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.