Protester mot Makedoniens regering
18 maj 2015Omkring 20 000 demonstranter krävde den konservativa makedonska regeringens avgång på söndagen.
Demonstrationen föregicks av en blodig eldstrid i förra veckan mellan polis och albansk gerilla där 18 människor dödades, rapporterar brittiska tidningen The Guardian.
Makedonien, sedan länge ett kandidatland för EU-medlemskap, har under våren skakats av politiska händelser som inbegriper anklagelser om riggade val, olaglig telefonavlyssning och planer på statskupp.
Europaparlamentets rapportör för Makedonien, liberalen och slovenen Ivo Vajgl, är orolig för att andra delar av regionen ska dras med i oroligheterna.
– Jag är rädd att det finns potential för en regional säkerhetskris, med flera länder inblandade, säger Ivo Vajgl till tidningen.
Sedan 2006 leds regeringen av den konservativa premiärministern Nikola Gruevski.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.