Svenska får toppjobb i EU
BRYSSEL 13 april 2016Sverige får med utnämningen två chefer i EU-kommissionens generaldirektorat.
Gertrud Ingestad utsågs på tisdagen till generaldirektör för kommissionens generaldirektorat för informationsteknik. Ett generaldirektorat motsvarar ungefär ett departement och dess generaldirektör är en av de högsta tjänstemannapositionerna i kommissionen.
Samtidigt utnämndes fyra andra generaldirektörer och biträdande generaldirektörer vilket gör att 26 procent av de högsta tjänstemännen i kommissionen är kvinnor. Under den förra mandatperioden var andelen 13 procent.
Sverige hade enligt den senaste sammanställningen tre toppositioner inom EU-kommissionen och EU-parlamentet, färre än exempelvis både Danmark och Finland.
Sveriges andra generaldirektör för ett generaldirektorat heter Christian Danielsson och ansvarar för grannskapspolitik och utvidgningsförhandlingar.
Sammanlagt består kommissionen 33 generaldirektorat.
Mer fakta
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.