Sverige slår sysselsättningsrekord
BRYSSEL 27 april 2016 | I topp 11 av 20 årInget annat EU-land har haft en större del av befolkningen i arbete än Sverige.
Under 2015 hade 80,5 procent av svenskarna mellan 20 och 64 år ett arbete, visar europeiska statistikbyrån Eurostats senaste siffror.
En så stor andel av befolkningen i sysselsättning har inte tidigare uppmätts av Eurostat som började sina mätningar 1993.
Även på andra plats hamnar Sverige med 80,4 procent vilket var sysselsättningsgraden 2008.
Sedan 1996, då de första uppgifterna för Sverige finns upptagna hos Eurostat, har Sverige haft högst sysselsättning i EU under 11 av 20 år.
Lägst sysselsättningsgrad under 2015 hade Grekland med 54,9 procent. Genomsnittet i EU låg på 70,1 procent vilket är den näst högsta noteringen under 2000-talet.
EU har som mål att sysselsättningsgraden i genomsnitt ska vara 75 procent år 2020. Varje land har ett eget nationellt mål. Redan i dag har fyra länder – Sverige, Tyskland, Estland och Litauen – klarat sina mål.
Kommentera gärna nedan. I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB:s och, med deras kommentarsregler, erbjuder Europaportalen möjligheten för läsare att kommentera publicerat material. Observera att du är juridiskt ansvarig för alla kommentarer skrivna av dig.