EU och Filippinerna enas om stort handelsavtal – "nya exportmöjligheter"
BRYSSEL 22 september 2026EU och Filippinerna har enats i sak om ett frihandelsavtal som avskaffar över 94 procent av tullarna. Avtalet är det senaste i en rad handelsuppgörelser som EU slutit i Asien de senaste åren.
– I en osäker tid betyder den här typen av partnerskap mer än någonsin, säger EU-parlamentariker Jörgen Warborn (M).
EU och Filippinerna har nått en politisk överenskommelse om ett frihandelsavtal, meddelade EU:s handelskommissionär Maroš Šefčovič på tisdagen. Över 94 procent av tullarna, vilket täcker mer än 97 procent av varuhandeln kommer tas bort.
– Det är mycket goda nyheter – och en betydande öppning för EU-exportörer, som redan säljer för över 8 miljarder euro årligen till Filippinerna i form av maskiner, transportutrustning, läkemedel, fläskkött, fjäderfä, mejeriprodukter med mera, sade Šefčovič.
Avtalet innehåller också regler om offentlig upphandling – för första gången öppnas den filippinska myndighetsupphandlingen för utländska anbud – samt skydd för geografiska beteckningar, digital handel och ett kapitel om hållbarhet.
Reaktioner i Europaparlamentet
I Europaparlamentets handelsutskott välkomnades beskedet. Utskottets ordförande, tysken Bernd Lange (S&D), pekade på att avtalet handlar om mer än tullar.
– Filippinerna är en dynamiskt växande ekonomi och en mycket intressant partner för Europa. Avtalet ger filippinska produkter bättre tillträde till den europeiska marknaden, samtidigt som det öppnar nya exportmöjligheter för europeiska företag, sade Bernd Lange i ett uttalande.
Också Jörgen Warborn (M), som sitter i den kristdemokratiska och konservativa EPP-gruppen och är Europaparlamentets ständige rapportör för Filippinerna, välkomnade beskedet.
– Med det här tar vi relationen mellan EU och Filippinerna till nästa nivå och stärker banden till en viktig, snabbväxande ekonomi i Sydostasien. I en osäker tid betyder den här typen av partnerskap mer än någonsin, sade Jörgen Warborn (M) i ett uttalande.
Del av EU:s bredare Asien-strategi
Avtalet med Filippinerna är det senaste i en rad handelsuppgörelser som EU slutit i Asien de senaste åren. EU har nått politiska överenskommelser med Indien, Indonesien och Australien. Av de pågående förhandlingarna beskrev han Thailand som mest framskriden och en videokonferens med Malaysias nya handelsminister väntar också.
Med Filippinernas 113 miljoner invånare räknar Šefčovič med att EU:s nätverk av frihandelsavtal nu täcker mer än hälften av jordens befolkning.
– Europa uppfattas som en mycket välkommen partner. Det är vad jag hör mycket, sade Šefčovič, som kopplade utvecklingen till ett mer turbulent globalt handelsklimat och ökad press på leveranskedjor.
Vad händer nu
Förhandlingsteamen ska nu omvandla den politiska överenskommelsen till juridisk text, som därefter ska presenteras för medlemsländerna och Europaparlamentet.
– Vi vill att avtalet ska träda i kraft så snart som möjligt, sade Šefčovič, som uppskattar att hela processen kan ta mellan ett och två år.
Mer om handelsavtalet
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.