Le Pen välkomnar Camerons tal om multikulturalism
10 februari 2011Storbritanniens premiärminister David Camerons tal i helgen där han förkastade den ”statliga multikulturalismen” beröms av ledaren för franska extremhögerpartiet Front National.
Marine Le Pen sade till Financial Times att talet innebar ett systemskifte i europeisk politik.
– Det är precis den här typen av uttalanden som hållit oss utestängda från det offentliga livet i 30 år, sade Le Pen till tidningen och gratulerade samtidigt Cameron.
Camerons konservativa parti, Tories, var inte lika glada.
– Hon har helt klart missuppfattat premiärministerns tal, sade en talesperson för partiet.
I sitt tal under en säkerhetskonferens i München riktade Cameron kritik mot det han menar är en alldeles för hög tolerans med beteenden som ”går emot våra värden”, och han förespråkade en ”muskulös liberalism”. Talet har jämförts med tyska förbundskanslern Angela Merkels tal under hösten där hon sade att det multikulturella samhället har misslyckats.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.