Hoppa till huvudinnehåll
Hoppa till fördjupning
Christine Lagarde, chef för den Internationella valutafonden.

Ekonom: Dåligt IMF-lån – bra på sikt

BRYSSEL/STOCKHOLM 31 januari 2012 | ”Måste se bortom procenttecknen”

Det miljardlån Sverige lovat IMF kan ge dåligt klirr i statskassan. Men kan på sikt gynna svensk ekonomi, menar Robert Bergqvist, bankekonom.

I förra månaden utlovade regeringen och riksbanken ett lån på 100 miljarder kronor till den Internationella valutafonden IMF för att skydda krisande euroländer.

– Det här är lånestöd till bra villkor, sade statsminister Fredrik Reinfeldt (M) till journalister i Bryssel i mitten av december.

Men ett sådant lån kan bli en dålig investering för Sverige, visar en granskning som Rapport har gjort. Räntan på lån till IMF är 0,1 procent.

– Alternativet är att investera i till exempel europeiska statspapper. Då får man en avkastning som ligger mellan 1,5-2 procent. Det här är en betydligt sämre avkastning, säger Robert Bergqvist, chefsekonom på SEB till Europaportalen.

Men han menar samtidigt att lån till IMF kan bidra till en öka stabilitet inom eurosamarbetet

– När Sverige gör den här investeringen handlar det inte bara om att räkna hem själva procentsatsen på lånet. Kan det leda till en bättre konjunktur i Europa så är det ju något som gynnar svensk ekonomi. Man kanske ska se lite bortom procenttecknen, säger Robert Bergqvist.

Lånet till IMF är en del i en överenskommelse mellan EU-ledarna, som vill att unionen lånar ut sammanlagt 200 miljarder euro till IMF. Syftet är att pengarna ska fungera som en ekonomisk brandvägg runt krisande euroländer för att lugna marknaden. Bara i nödfall ska de lånas ut.
 

Fredrik Haglund
Redaktör, Bryssel
Skicka epost
Fredrik_Haglund
Fredrik Haglund
Redaktör, Bryssel
Skicka epost
Fredrik_Haglund
Anders Selnes
Chefredaktör
Skicka epost
Beskriv vad som behöver rättas.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Här kan du tipsa Europaportalen. Tänk på att vara så utförlig som möjligt annars kanske vi inte kan arbeta vidare med uppgifterna. För att vi ska kunna arbeta med ett tips underlättar det om du lämnar en e-postadress eller telefonnummer. Du kan också välja att vara anonym genom att ange en tillfällig e-postadress, exempelvis gmail. Europaportalen kan garantera fullständigt källskydd enligt grundlagen.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Annonser
annons från EU-kommissionen
annons
Fackliga Brysselkontoret

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons från EU-kommissionen
annons
Fackliga Brysselkontoret