Irland vill flytta bankskulder till EU:s krisfond
BRYSSEL 4 mars 2013 | Tyskland motsätter sigIrlands finansminister Michael Noonan trycker på för att euroländernas krisfond ESM ska återkapitalisera irländska banker för upp till 28 miljarder euro.
– Det vi talar om är att retroaktivt tillämpa det som man enats om för att kompensera Irland för den återkapitalisering som gjordes när de instrument som nu är på plats för andra länder inte fanns. Jag kommer trycka på hårt för detta, sade den irländske finansministern Michael Noonan på måndagen på väg in för att träffa sina kollegor från de övriga euroländerna i Bryssel.
Irland hoppas att euroländernas krisfond ESM ska kunna användas för att direkt återkapitalisera irländska banker som Allied Irish Bank och Bank of Ireland utan att gå via, och därmed belasta, landets statsskuld. Sammanlagt rör det sig närmare om 28 miljarder euro motsvarande 235 miljarder kronor.
Finansministern pekar på en EU-skrivelse från sommaren 2012 där det står att ”det är nödvändigt att bryta den onda cirkeln mellan banker och stater”.
Under hösten 2008 gick irländska staten in med cirka 64 miljarder euro, motsvarande 40 procent av landets samlade ekonomi, i de vacklande bankerna för undvika konkurser och att finanskrisen spred sig.
Men chefen för krisfonden ESM, Klaus Regling, är tveksam till att euroländerna kommer att gå med på att fonden direkt ska återkapitalisera banker,
– Det finns flera länder där förtjusningen för en direkt återkapitalisering av banker via ESM:en är liten, sade Klaus Regling i en intervju med tyska ekonomitidsskriften Wirtschaftswoche på lördagen.
Tyskland har krävt att Europeiska centralbankens tillsyn av euroområdets banker kommer på plats innan direkt bankstöd från ESM kan bli aktuellt, vilket gör att det kommer dröja.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.