Nya skattehöjningar och nedskärningar ska rädda franskt budgetmål
BRYSSEL 18 april 2013 | Hoppas på förstående EU-kommissionFör att få ned Frankrikes budgetunderskott för nästa år föreslog regeringen på onsdagen nya nedskärningar och skattehöjningar för motsvarande 167 miljarder kronor. I maj kommer EU-kommissionens dom: tvingas Frankrike att böta för otillåtet budgetunderskott eller inte?
– Regeringens mål är fortfarande att återkomma till budgetbalans 2017, att uppnå den största möjliga tillväxten och lyckas vända arbetslöshetstrenden i slutet av 2013, sade den franske finansministern Pierre Moscovici i en intervju med Le Monde på torsdagen.
Finansministern hoppas få ned budgetunderskottet under 2014 till 2,9 procent genom besparingar i det sociala trygghetssystemet och höjda skatter för sammanlagt motsvarande 167 miljarder kronor.
Finansminister Moscovici räknar med en tillväxt på blygsamma 0,1 procent i år, 1,4 procent nästa och 2,0 procent 2015. Detta är dock högre siffror än vad EU-kommissionen och Internationella valutafonden IMF prognostiserar.
Ytterligare en sten på bördan för Moscovici kom på onsdagen då det franska ekonomiska observatoriet OFCE vid ansedda universitetet Sciences Po i Paris presenterade sin tillväxtrapport för 2013-2014. De spår en krympning av ekonomin i år med 0,2 procent och en dämpad tillväxt under 2014 på 0,6 procent – mindre än hälften av regeringens prognos.
I år kommer Frankrike inte klara EU:s underskottsmål på tre procent av bruttonationalprodukten. Enligt både kommissionens och IMF:s beräkningar kommer landets underskott bli 3,7 procent för 2013.
Därför har Pierre Moscovici bett kommissionen om uppskov att klara budgetmålet nästa år istället.
Ordföranden för eurogruppen, där alla euroländers finansministrar ingår, Jeroen Dijsselbloem underströk under en utfrågning i EU-parlamentet i mitten av mars vikten av att euroländerna lyckas presentera tillräckliga åtgärder för att slippa betala straffavgiften på 0,2 procent av bruttonationalprodukten.
– Om ett land […] inte kan nå treprocentsmålet måste de ha en himla bra redogörelse av varför, sade Jeroen Dijsselbloem.
Pierre Moscovici tror dock att EU:s ekonomikommissionär Olli Rehn har förståelse för den franska ekonomiska situationen.
– Jag har känslan att han kan förstå mitt bekymmer [...] även om vi självklart måste dokumentera och precisera strukturreformerna som vi avser att föra, sade Pierre Moscovici.
Den nya sparplanen ska debatteras i franska parlamentet den 23-24 april och därefter skickas till EU-kommissionen för granskning.
I slutet av maj kommer kommissionen med sin dom om huruvida de anser att Frankrike gjort tillräckligt för att undvika att riskera EU-boten som straff för att de brutit mot unionens budgetregler.
Mer fakta
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.