EU-kommissionär varnar för instabilt Italien
18 september 2013EU:s ekonomikommissionär Olli Rehn menar att det politiska tumultet i Italien riskerar att minska investeringar.
– Speciellt i Italien där ekonomin är svag är politisk instabilitet en bromskloss för investeringar, sade Olli Rehn under en utfrågning i det italienska parlamentets båda kamrars ekonomiutskott på tisdagen.
Under den senaste tiden har högermittenledaren Silvio Berlusconi flera gånger hotat att dra tillbaka sitt stöd från socialdemokratiske Enrico Lettas regering. Hoten har kommit i samband med att Berlusconi riskerar att kastas ut från parlamentet efter att ha dömts för skattebedrägeri.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.