Hoppa till huvudinnehåll
Hoppa till fördjupning

Svenskar allt mer EU-negativa

BRYSSEL 18 april 2016

Andelen svenskar som har en positiv syn på EU har minskat samtidigt som en majoritet anser att unionen är på väg åt fel håll.

39 procent av de tillfrågade anser att det är bra att Sverige är med i EU. 21 procent tycker att det är dåligt. Det visar en opinionsundersökning som SVT Nyheter låtit genomföra.

Jämfört med en liknande undersökning i höstas har andelen som anser att EU är bra sjunkit från 59 procent.

På frågan om Sverige tjänat på EU-medlemskapet är det en liten övervikt för dem som inte tror det. Andelen osäkra är dock stor.

Över hälften av de tillfrågade anser att EU är på väg åt fel håll. Dock anges inte vad som är fel.

De två viktigaste frågorna som de tillfrågade anser att EU står inför är invandring och terrorism.

I början av maj kommer SCB:s stora opinionsundersökning som bland annat undersöker EU-stödet bland svenskarna.

Mer fakta

Fredrik Haglund
Redaktör, Bryssel
Skicka epost
Fredrik_Haglund
Fredrik Haglund
Redaktör, Bryssel
Skicka epost
Fredrik_Haglund
Beskriv vad som behöver rättas.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Här kan du tipsa Europaportalen. Tänk på att vara så utförlig som möjligt annars kanske vi inte kan arbeta vidare med uppgifterna. För att vi ska kunna arbeta med ett tips underlättar det om du lämnar en e-postadress eller telefonnummer. Du kan också välja att vara anonym genom att ange en tillfällig e-postadress, exempelvis gmail. Europaportalen kan garantera fullständigt källskydd enligt grundlagen.
CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.
Annonser
annons från EU-kommissionen
annons
Fackliga Brysselkontoret

Missa inget

Europaportalens nyhetsbrev ger dig koll.

Annonser
annons från EU-kommissionen
annons
Fackliga Brysselkontoret