Session i EU-parlamentet i Strasbourg. Arkivbild.

Session i EU-parlamentet i Strasbourg. Arkivbild.

Bild: EU-parlamentet

Svenska småpartier i EU-valet

De nio nuvarande svenska partierna i EU-parlamentet är inte ensamma om att ställa upp i vårens EU-val. Det gör även 76 andra partier. Europaportalen listar dem och deras kandidater.

Europaportalen har sedan tidigare listat de nio partier som i dag finns representerade i EU-parlamentet och som ställer upp i EU-valet 26 maj. Men sammanlagt 76 andra partier ställer upp i Sverige. Bland dem finns mer eller mindre kända partier som Piratpartiet och Alternativ för Sverige, men även partierna Kärlek, LÅNGEN&CO, Raggarpartiet och Rosa Drömmar är anmälda.

Sista dagen för ett parti att anmäla sig till EU-valet i Sverige är 26 april.

Här är de elva partier som i dagsläget har beställt valsedlar från Valmyndigheten:

 

Alternativ för Sverige

1. Gustav Kasselstrand, Stockholm

2. Mikael Jansson, Göteborg

3. Jessica Ohlson, Nyköping

4. Mikael Fjällid, Huddinge

5. Per Sefastsson, Danderyd

6. Yvonne Lindholm, Haninge

7. Lennart Matikainen, Stockholm

8. Louise Ask, Malmö

9. Olle Felten, Norrköping

10. Adam Berg, Lidingö

 

Basinkomstpartiet

1. Jan Jäger, Uppsala

2. August Alvtegen, Stora Blåsjön

3. Linda Dyrefelt, Göteborg

4. Joakim Ekberg, Åtvidaberg

5. Sara Ekberg, Åtvidaberg

 

Common sense in Sweden

1. Erik Steen, Söderhamn

2. Helena Ragnarsson Kaptikacti, Söderhamn

3. Kim Alexander Alfredsson, Vänersborg

4. Pontus Johansson,  Boden

 

Direktdemokraterna

1. Thomas Larsson

2 .Raffi Avakian

3. Oscar Dahlström

4. Niklas Enström

5. Mikael Nordfors

6. Erika Johansson

7. Danny Fröberg

8. Axel Tingman

9. Kimmo Ylisoini

10. Magnus Bäckström

 

Djurens parti

1. Therese Ericsson, Malmö

2. Magnus Irestig, Linköping

3. Stig Johnell, Stockholm

4. Ingrid Brakhya, Huskvarna

5. Marie-Louise Ramos Wihlborg, Lund

 

Europeiska Arbetarpartiet-EAP

1. Kjell Lundqvist, Mölnbo

2. –

3. –

4. –

5. Malin Wik, Mjölbäck

6. Peter Friberg, Fritsla

 

Klassiskt liberala partiet

1. Henrik Alexandersson

2. Erik Svansbo, Linköping

3. –

4. Mats Jangdal, Broby

5. Alena Wedebrand, Hamneda

6. Johan Simu, Nyköping

 

Kristna Värdepartiet

1. Patrik Tikkanen, Stockholm

2. Annette Westöö, Göteborg

3. Maria Brodd Hemmelin, Eskilstuna

4. Aziz Alkass, Järfälla

5. Bengt-Olov Söderkvist, Avesta

6. Louise Almqvist, Färjestaden/Mörbylånga

7. André Juthe, Alunda/Östhammar

8. David Niska, Luleå

9. Nasrin Sjögren, Enskede/Stockholm

10. Per Kronlid, Järfälla

11. EwyMaria Berglund, Västerås

12. Roland Ohlsson, Skellefteå

13. Martin Book, Ljungskile/Uddevalla

14. Nader Helawi, Södertälje

15. Ivon Darmark, Mullsjö

16. Sebastian Lötbom, Sköndal/Stockholm

17. Ulrik Karlsson, Södertälje

18. Zoltan Paska, Sollentuna

19. Mikael Almqvist, Löttorp/Borgholm

20. Nabil Abed Dawood, Södertälje

21. Mats Selander, Salem

22. Linus Lötbom, Sköndal/Stockholm

23. Bosse Vingren, Huskvarna

24. –

25. Lars Borgström, Uppsala

26. Michael Wouda, Odensbacken/Örebro

27. Jani Almenoksa, Älvkarleby

28. Inger Borgström, Stockholm

29. Stefan Persson, Göteborg

30. Karin Hansson Lindgren, Nässjö

31. Hans-Olof Forsby, Eskilstuna

32. Susanne Rogesund, Vänersborg

33. –

34. Soraya Martinsson, Västerås

35. Sharon Peterson, Solna

36. Gunilla Weinéus, Undersåker/Åre

37. Birgitta Gustafsdotter, Bagarmossen/Stockholm

38. Anna Ekman, Ljungskile/Uddevalla

39. Margareta Sundbom, Stockholm

40. Jonathan Eidering, Huskvarna

41. Larissa Vickman, Uppsala

42. Mikael Angestjärna, Örebro

43. –

44. Adam Wesolowski, Stockholm

45. Anders Ekman, Ljungskile/Uddevalla

46. Laith Chalabi, Södertälje

47. Niko Laxström, Tobo/Tierp

48. Anette Hellekant Långs, Öckerö

49. Roger Gillberg, Aneby

 

Medborgerlig Samling

1. Fredrik Sander, Malmö

2. Pia Rundkvist, Nacka

3. Staffan Gunnarsson, Bromma

4. Mons Krabbe, Vellinge

5. Kai Rämö, Järfälla

6. Martin Elmberg, Botkyrka

7. Thomas Martinsson, Stockholm

8. Carl-Axel Stein, Nacka

9. Karl Haargaard, Göteborg

10. Leif Svensson, Skövde

11. Edward Nordén, Svalöv

12. Nicklas Ljungholm, Stenungsund

13. Fredrik Clementz, Stockholm

 

NY REFORM

1. Maryam Barkadehi

2. Waza-Kongo Ramazani

3. Mika Ström Knuuttila

4. Efuto Kanga

5. Oliver Lukonka

 

Partiet Vändpunkt

1. Kitty Ehn, Sundbyberg

2. Valter Mutt, Angered

3. Max Andersson, Göteborg

4. Diana Chibbani Blom, Ystad

5. Thomas Hahn, Stockholm

6. Carina Gustafsson, Skövde

7. Ellie Cijvat, Malmö

8. Håkan Björk, Umeå

9. Karin Edstedt, Malmö

10. Jan Lindblad, Järfälla

11. Eira Fröhling, Stockholm

12. Roger Falk, Gustavsberg

13. Anneli Vitterskog, Mjölby

14. Jonas Bergstrand, Malmö

15. Ylva Wahlström Ödmann, Stockholm

16. Eddie Olsson, Kinnekulle

17. Nora Eklöv, Farsta

18. Martin Joneskär, Alingsås

19. Kerstin Annadotter, Färentuna

20. Semir Susic, Stockholm

21. Ylva Lundkvist Fridh, Hedemora

22. José Isla Vega, Göteborg

23. Sara Holmkvist, Skellefteå

24. Magnus Eld, Göteborg

 

Piratpartiet

1. Mattias Bjärnemalm, Malmö/Bryssel

2. Katarina Stensson, Stockholm

3. Magnus Andersson, Göteborg

4. Andreas Bjärnemalm, Malmö

5. Otto Larsson, Stockholm

6. Christoffer Eldengrip, Malmö

7. Maj Stenmark, Lund

8. Henrik Passmark, Stockholm

9. Michaela Ljungstrand, Malmö

10. Elsa Nore, Reykjavik

11. Zandra Hedlund, Stockholm

12. Måns Magnusson, Lund

13. Viktor Alakörkkö, Umeå

14. Jan-Erik Malmquist, Lund

15. Michael Andersson, Landskrona

16. Fredrik Holmbom, Luleå

17. Wilhelm Wijkander, Lund

18. Henry Rouhivuori, Borås

19. Morgan Landström, Torslanda

20. Andreas Erlström, Lund

 

Skånepartiet

1. Carl P Herslow

 

Solens Frihetsparti

1. Aldo Colliander

2. Filip Zetterlund

 

Sveriges Kommunistiska Parti

1. Lars Lundberg, Gävle

2. Marina Weilguni, Uppsala

3. Per-Olof Jönsson, Sollentuna

4. Winnie Svendsen, Malmö

5. Henrik Patris, Uppsala

6. Kerstin Stigsson, Östra Göinge

7. Ioannis Konstantis, Stockholm

8. Ilya Zorikhin Nilsson, Örebro

9. Anna Patris, Gullspång

10. Patrik Lindh, Uppsala

11. Dennis Tengbring, Göteborg

12. Miguel Gabard, Lund

13. Verónica Danielsson, Malmö

14. Simon Skretting, Stockholm

15. Nahuel Treuquepán Pozo, Malmö

16. Sahand Feyzi, Uppsala

17. Barbara Brädefors, Stockholm

18. Fredrik Jönsson, Burlöv

19. Charlotte Svärdström, Uddevalla

20. Omel Hussain Sahil, Malmö

21. Alexander Patris, Örebro

 

Sverige ut ur EU/Frihetliga Rättvisepartiet

1. Valentin Ernesto Cueto Toro, Göteborg

2. Ann Danielsson, Stockholm

3. Petra Petersson, Eksjö

4. Eva Khadija Persson, Västerort

 

Vi Socialkonservativa

1. Rickard Wall, Södermalm

2. Dan Michael Abrahamsson, Nacka

 

Volt Sverige

1. Holz, Michael, Uppsala

2. Lieungh, Gunnar, Varberg