EU-politiker negativa till förslag om kärnkraft och gas
BRYSSEL 21 januari 2022Fyra EU-länder och EU-parlamentets näst största partigrupp motsätter sig EU-kommissionens förslag att klassa kärnkraft och naturgas som hållbara klimatinvesteringar. Men ännu är opponenterna för få för att stoppa förslaget.
I dag fredag är sista dagen för medlemsländerna och en expertgrupp att komma med sina åsikter om EU-kommissionens förslag om att inkludera kärnkraft och naturgas på listan över hållbara klimatinvesteringar, känd som taxonomin. EU-parlamentet och medlemsländerna har en möjlighet att tillbakavisa förslaget.
I EU-parlamentet meddelade på fredagen den näst största partigruppen, socialdemokratiska S&D, att man inte tänker stödja förslaget i dess nuvarande utformning. Även Spaniens, Österrikes, Luxemburgs och Danmarks regeringar har skrivit ett brev där man kritiserar förslaget att inkludera gas och kärnkraft i taxonomin, rapporterar Politico.
För att stoppa kommissionens förslag krävs att minst hälften av EU-parlamentarikerna röstar emot det eller att minst 20 medlemsländer som representerar minst 65 procent av EU:s totala befolkning motsätter sig det.
Transparensmeddelande enligt EU-förordning (EU) 2024/900
Denna annons är politisk reklam producerad och betald av Socialdemokraterna i Europaparlamentet.
Annonsen syftar till att väcka intresse för Facebooksidan från Socialdemokraterna i Europaparlamentet. Annonsutrymmet gäller för perioden 15 december 2025 – 14 december 2026 på Europaportalen.se till en kostnad av 89 515 kr.
Om du anser att detta meddelande inte uppfyller kraven i EU:s förordning om politisk reklam ska du i första hand kontakta red@europaportalen.se. Alternativt gör du en anmälan till Mediemyndigheten genom att använda den här e-tjänsten.