MittEuropa »
Advokat vill tvinga Turkiet erkänna folkmord

MittEuropa är läsarnas sidor. Här kan du publicera dina egna artiklar om det som intresserar dig. Redaktionen granskar texten och bildsätter. Publicerad 31 mar 2010 kl 13:51Uppdaterad 8 apr 2010 kl 13:16
Advokat vänder sig till domstol för att få folkmordet på armenier erkänt.
Advokat vänder sig till domstol för att få folkmordet på armenier erkänt.Foto: Svenwerk/Flickr
Författare
Byline-bild

Dikran Ego

Frilansjournalist med assyriskt påbrå från Turkiet. Följer ständigt de politiska händelserna både i Sverige och utomlands. Intresseområden är Mellanöstern i allmänhet och Turkiet i synnerhet.

Artikeln handlar om

 

Medan svenska regeringsföreträdare ber om ursäkt för riksdagens erkännande av folkmordet på armenier har den turkiska advokaten Celil Ezman vänt sig till domstol för att kräva att Turkiet erkänner folkmordet. Det skriver frilansjournalisten Dikran Ego.

Den svenska riksdagens och det amerikanska utrikesutskottets erkännande av folkmordet 1915 ger mod till civila krafter i Turkiet. Carl Bildt och Fredrik Reinfeldt bad samtidigt på ett skamlöst sätt om ursäkt för riksdagens beslut. Medan Carl Bildt och Fredrik Reinfeldt tar folkmordsförnekarnas parti gör advokaten Celil Ezman i huvudstaden Ankara, som tröttnat på förnekandet, tvärtom.

Idag skriver en av Turkiets största dagstidningar, Milliyet, att advokaten Celil Ezman, som är medlem i advokatsamfundet i huvudstaden Ankara, har lämnat i en ansökan till en domstol med krav på ett erkännande av folkmordet 1915 och att man tar bort alla gatunamn som kallats efter folkmordsarkitekten Talat Pasha.

Advokaten Celil Ezman menar att Turkiet måste göra upp med sin historia, erkänna folkmordet och be om ursäkt för det.
– Turkar har planerat och genomfört ett folkmord på armenier 1915. Medlemmarnas handlingar i Talat Pasha Kommittén utgör enligt turkiska lagar ett brott mot mänskligheten. Under 1915 har dessa på ett systematisktsätt begått ett folkmord mot armenierna. Boğazlıyans Styresman (kaymakam) Kemal Bey, som avrättades för massmord på armenisk civilbefolkning, dömdes till döden av en turkisk domstol 1919.

Kemal Ataturk har senare martyrförklarat Kemal Bey 1923. Hans staty måste rivas, säger Celil Ezman till tidningen.

Fallet är det första i sitt slag i Turkiet och väntas väcka mycket uppmärksamhet. På frågan om han inte är rädd för repressalier svarar Celil Ezman att ”det kan inte hjälpas, händer det något så är det guds vilja”.

 

Kommentarer

Genom att skicka kommentaren godkänner du Europaportalens regler.
Jan
31 mar 2010
kl 20:28

@Dikran

Mannen som du nämner i din artikel (Adv. Celil Ezman) är lika mycket "turk" som du är "svensk"!!!

Det vill säga han är turkisk medborgare av armeniskt ursprung. Ni är ganska lika med tanke på att du INTE heller tillhör det riktiga folket eftersom du INTE är etnisk svensk:):)

Ingmar Pettersson
31 mar 2010
kl 21:31

Mycket kacklande av denna "Jan". Något säger mig att du inte riktigt heter Jan eftersom du florerar även på tråden om Kalrssons uttalande och har alltför bra koll på den turkiska sidans argument för att vara en "Jan". Och nu detta med Celil Ezman. Du kan väl fatta mod och skriva ditt turkiska namn istället och stå för det du skriver.

Och var har du beviset om att denna Ezman är armenier? Eller är det indicier som vanligt?

Jan
31 mar 2010
kl 22:18

@ Ingmar Pettersson

Kan det vara så enkelt som att jag helt enkelt heter Jan fast du är mindre "duktig" på att spekulera!?

...och visst är jag bra på ämnesområdet Turkiet? Minst lika duktig som Ingmar Karlsson skulle vilja jag påstå.

P.S. Jag skriver inte bara på europaportalen utan även på andra ställen så bli inte förvånad om du ser mitt namn lite här och var...och sist men inte minst jag har alltid "alltför bra koll" precis som du själv uttrycker det!

Tomas
31 mar 2010
kl 22:32

”Jan” din reaktion är symptomatisk. Så fort ni trängs påstår ni att dessa är imperialister, otrogna osv. Till och med presidenten Abdullah Gul påståtts ha judiska rötter. Förresten finns det några etniska turkar i Turkiet. Om denne advokat Celil Ezman är nu armenier så får turkiska representanter sluta klaga på diasporaarmenierna, nu fick de en egen inne i landet.

Jan
1 apr 2010
kl 08:03

@Tomas

Celil Ezman som är turkisk medborgare med armenisk påbrå tillhör också den armeniska diasporan eftersom han är ursprungligen från Syrien.

Ingemar Pettersson
1 apr 2010
kl 10:03

@ Jan: Jag är imponerad! För en "svensk Jan" så är du väldigt insatt i vem denne Ezman är. Jag har letat igår kväll på nätet och letat och letat men hittar ingen information om honom, att han är armenier, än mindre att han är från Syrien. Var hittar man den informationen om du är så vänlig och delar med dig?

En teknikalitet: vad jag har läst så är armenierna i Syrien överlevarna av folkmordet och återstoden av de deportationskaravaner som nådde syriska öknen med omnejd. Så rent tekniskt är han inte från diasporan, utan från Turkiet. Men det återstår fortfarande att se var du hämtar belägg på att han är armenier.

Jan
1 apr 2010
kl 11:10

HITLERS ARMENISKA Nazibataljon av Wehrmacht, 812te armeniska bataljonen med armeniern Drastamat Kanayan som ledare.

De armenier som påstår att ha varit offer har i själva verket utfört FOLKMORD på JUDAR genom att ingå i Hitlers nazistyrka.

Går att läsa mer om den i följande länk:

http://en.wikipedia.org/wiki/Armenische_Legion

Tony
1 apr 2010
kl 13:56

Jan>

Skillnaden är att Tyskarna har erkänt förintelsen på judarna.

Turkarna hade kurdiska bataljoner som deltog i massmordet och dessa har erkänt att de utfört dåd på kristna i uppdrag av turkiska militären.

På 80-talet brände den turkiska militären ner ca 3000 byar i sydöstra turkiet och med det såg man till att de kristna i området reducerades kraftigt.

Har du koll på hur många kristna som bor kvar där nu??
Innan massmordet 1914 bodde det enbart i Diyarbakir uppemot
300 000 kristna, 1918 var siffran nere i 3000. Var har resten hamnat??

Du borde nog ha svar på det?

Ingmar Pettersson
1 apr 2010
kl 14:33

@Jan: vart tog svaret till min fråga vägen? Eller är det så att du inte har något svar?

Sverige=mellanöstern??
2 apr 2010
kl 06:36

"På Ronnaskolans hemsida läser jag att det finns en motsättning inom gruppen assyrier/syrianer, vilket kan förklara varför Anders Lago (S) har ett intresse av att stärka sina aktier inom dessa grupper. De utgör ca 25 % av Södertäljes befolkning och har etablerat två olika biskopssäten samt två olika TV-kanaler.

Bland en del assyrier/syrianer, vilka som folkgrupp historiskt aldrig haft ett eget hemland, närs en dröm om att skapa sig ett hemland här i Sverige. Kan det förklara deras intresse av att hålla liv i berättelserna om förföljelse och utrotning?"

Går att läsa mer om den i följande länk:

http://farmorgun.blogspot.com/2010/03/krankthet-hor-till-normaltillstand...

Tomas
2 apr 2010
kl 12:35

Till: Sverige=mellanöstern??
Vad har det här med folkmordet 1915 och göra? Faktum är att Forskare, FN, EU och 20 länder har erkänt att detta var folkmord. Assyriernas situation liknar romernas under förintelsen. Uppmärksamheten dras av naturliga skäl till den största gruppen som fallit offer, men det betyder inte att assyrier 1915 och romer 1940 inte fallit offer för folkmord.

Sverige=mellanöstern??
2 apr 2010
kl 14:11

Nej Tomas! FN har INTE beslutat i frågan. Dessutom så har FNs ordförande Farhan Haq satt punkt på detta falska påstående år 2000. Argumentet används som propagandematerial av armeniska extrema fraktioner (...och assyrier)för att vilseleda världen.

Det vore väldigt kul att se resolutionsnumret på ditt påstående som du säkert kan hitta på FNs hemsida!?:)

Nej, du kommer inte att kunna ange ngt resolutionsnummer ty det här är bara en av era välgenomtänkta lögner:):)

Vad gäller EU har EUs justitieministrar sagt att godkänner 3 folkmord: Rwanda, Judeförföljelsen samt det som hände Jugoslavien på 90-talet. Osmanska rikets fall hamnar utanför deras definition av folkmord.(Obs!Jag använde inte ordet Turkiet, det land som ni extrema fraktioner försöker skuldbelägga ty Turkiet bildades 1923)

Dessutom så understryker EUS justitieministrar att för att det ska räknas som folkmord måste Internationnella Brottsmåldomstolen i Haag fatta beslut om frågan eftersom det är en juridisk folkrättslig term.

Du kan gärna förkovra dig i ämnet genom att titta på följande länk:

http://business.timesonline.co.uk/tol/business/law/article1680192.ece

Vad gäller de beslut i olika parlament, så vet nu hela världen att politiker kan göra vad som helst för att fiska några fjuttiga röster:)...i detta fall armeniers, assyriers och kurdernas röster...så det binder INTE Osmanska riket, än mindre Turkiet eftersom landet existerade inte ens 1915 (Turkiet bildades som sagt 1923).

Johan Karlsson
2 apr 2010
kl 19:37

@ Sverige = Mellanöstern

Här har du numret så kan du kolla upp med FN:s bibliotek ;o)

Under FN:s historia har två stora studier/rapporter förrättats om brottet folkmord. Den första är den s.k. Ruhashyankikorapporten från 1978 och den andra är Whitaker-rapporten, sammanställd av Benjamin Whitaker från år 1985 (Economic and Social Council Commission on Human Rights, Sub-Commission on Prevention of Discrimination and Protection of Minorities, Thirty-eighth session, Item 4 of the provisional agenda, E/CN.4/Sub.2/ 1985/6).

Folkmordet 1915 nämns på flera platser som exempel på begångna folkmord under 1900-talet. Rapporten klubbades igenom i en underkommitté till FN:s kommitté för mänskliga rättigheter med rösterna 14 mot 1 (fyra nedlagda röster) i augusti 1985.

Tony
3 apr 2010
kl 10:40

Sverige=mellanöstern

Undrar om du är påläst i nånting??? Du är full av turkisk propaganda.
Nu försöker du påstå att dagens turkiet inte har nånting med ottomanerna, eller??? Det är i turkiet man lär sig historia om en massa pasas och 80% av gatunamnen i Istanbul är kallade efter ottomanska pasas eller kejsare och du påstår att turkiet inte har nåt med ottomanska riket att göra.
Nu förnekar du både turkarnas historia och massmordet som idag är historiska fakta.

Jag förväntar mig inget av en människa som du som lever i en propaganda lögn.

Assyrierna har haft ett eget land och inte bara det även ett imperie långt innan ottomanska(turkiska) staten ens var påtänkt.

Ett tips, läs historia!!!!

Juicy industry
5 apr 2010
kl 07:33

@Johan Karlsson

Jag påstår fortfarande att FN INTE har tagit ngt beslut om folkmord!!!Om så var fallet varför skulle Ni Armenier tvinga med er lobbying att olika parlament tar ett liknande beslut!!? Det skulle ha räkt med att ni hänvisar till FNs RESOLUTIONSNUMMER och FNs hemsida:):)

Här kommer sanningen om Whitaker och dina lögner:

Här nedan får du exakt vad man pratade om i FN-underkommissionens diskussionpanel som bland annat hade syftet att skapa debatt samt föra över viktiga fall till en övre kommission inom FN för vidarebehandling.

Denna debatt pågick mellan 5 och 30 augusti 1985.

Eftersom den här panelen pågick i flera dagar så var det mycket som sades. Det var flera länder som var där inkl. Turkiet som ville berätta om sina egna erfarenheter, svårigheter i sina egna länder. Eftersom du inte kommer att orka läsa allt som diskuterades i panelen ska jag sammanfatta det här.

Armeniska lobbyn hade före panelen tillåtit en utomstående person, för övrigt ganska oprofessionell i detta ämne, skriva en rapport om händelserna av 1915. Personen hette Whitaker i efternamn, en engelsman. I panelen fick han mycket kritik av alla länder som var där och han frågesattes hela tiden eftersom hans rapport inte uppfylde kraven på vetenskaplighet och saknade trovärdighet.

Det hela slutade med att FN beslutade sig med 16 röster mot noll att denna rapport av Whitaker inte ska föras över till en övre instans, dvs till kommissionen för mänskliga rättigheter inom FN för vidarebehandling eftersom den inte uppfyllde de nödvändiga kriterierna på vetenskaplighet och trovärdighet. FNs underkommission nöjde sig med att säga att "rapporten noteras" istället för "rapporten tas emot" vilket är den normala proceduren med professionella rapporter som måste vidare till en högre instans inom FN. Alla andra länders rapporter fördes vidare till en högre instans inom FN för vidarebehandling den dagen förutom Whitakers pga sitt amatörsmässiga innehåll.

Citat:
The Sub-Commission refused to receive the Report, deleting the word "receives" from the draft resolution. It merely took "note" of the study. It refused to praise it by deleting the words "the quality of" from the {?} resolution. When deleting the words "the quality of" was proposed, it was a{pproved} by 16 votes to none, (with 4 abstentions). It refused to transmit it to the Commission on Human Rights. It added the following statement to the resolution i{?} to emphasize the controversy on the Report: "Noting that divergent views w{?} pressed about the content and proposals of the report..." To stress the cont{?} further, the two statements below (paragraphs 41 and 42) were added to the{?} of the Sub-Commissions: "...Other participants felt that the Special Rapporteur should have dealt exclusively with the problem of preventing future genocides without referring to past events which were difficult or impossible to inves{tigate"} (para. 41). Various participants argued that the Armenian issue was not adequately documented and that "certain evidence had been forged" (para. 42). The {?}tion recommended that the U.N. renew its efforts to make ratification by {?} members to the 1948 Convention.

http://www.tallarmeniantale.com/ataov-geneva.htm

Se gärna också:

1. U.N., Economic and Social Council, E/CN. 4/Sub. 2 / 1985 / 6.
2. June20,1985.
3. California, August 31, 1985.
4. Paris, 22 novembre 1985.
5. 30 aout 1985.

Citat:
U.N. NON-recognition in 1985:

"As a result, professional Armenian advocates have unethically proclaimed that the United Nations has recognized the alleged genocide... when the facts were exactly the opposite. Benjamin Whitaker submitted his "Study of Genocide," during the U.N.'s thirty-eighth session at its office in Geneva, from August 5-30, 1985. The Sub-Commission refused to endorse the indictment for lack of convincing evidence."

http://www.tallarmeniantale.com/ataov-geneva.htm

FN har inte officiellt accepterat någon rapport som behandlar armeniska erfarenheter som folkmord:

"Mr. Sassounian has gone on to the present day in affirming the U.N.'s recognition, despite being told that U.N. representatives themselves, in the 21st century, have stated that the U.N. has not officially recognized the genocide. But isn't this the typical extremist-Armenian way? You can tell them all the irrefutable historical facts until you are blue in the face, and these faith-based zealots will always be in denial."

http://www.tallarmeniantale.com/ataov-geneva.htm

Johan Karlsson
5 apr 2010
kl 18:45

@Juicy industry: Jag har protokollet från voteringen i handen och där står det 14 mot 1 med 4 nedlagda röster. Det har jag fått från FN:s arkiv. Du har rätt att det kanske inte vandrade vidare till övre instans men resten av det du skriver, speciellt då det är baserat på information från tallarmeniantale är rena nonsens.

Men vad spelar det för roll i det stora sammanhanget? Forskarvärlden är enig, IAGS har resolutioner, ICTJ har kommit till samma slutsats, ingen forskare i Sverige ifrågasätter dess verklighet och nu även riksdagen. Jag tycker att det mesta pekar med stor säkerhet att det var folkmord. Resten är bara billiga undanflykter för att förhala ett oundvikligt bredare erkännande.

Susane
14 jun 2010
kl 18:29

▉▉▉ PLEASE JUST WATCH THIS DOCUMENTATION SHOWN ON VERY NOTABLE 
GERMAN TV STATIONS THREE TIMES WITHIN 4 MONTHS. ▉▉▉

———-> http://www.youtube.com/view_play_list?p=B4306054D5680A18 <———-

There shouldn’t be anything discussed anymore… it’s absurd!

By the way… Talat Pasha, Djemal Pasha and Enver Pasha have been sentenced to deat by their OWN government in 1919 because of the Genocide.

The official transcript of the verdict of the court martial conducted by the Ottoman Turkish government in 1919 against the perpetrators of the Armenian Genocide. It was first published in theOfficial Gazette (Takvim-i-Vekayi),No. 3604.

"Prime Minister Talaat Pasha and Minister of War Enver Effendi, now expelled from his military career; Djemal Effendi, Minister of the Navy, likewise expelled from the service; Dr. Nazim, Minister of Education-these were the principal criminals (fayili asli) and their guilt has been determined by a unanimous vote.

In accordance therefore with the abovementioned paragraphs in the law code, Talaat, Enver, Djemal and Dr. Nazim ARE SENTENCED TO DEATH"

July 5, 1919 (1335); Military Court: NAZIM; Head of the Secretariat empowered to Record the Minutes of this Military Tribunal: Abidin Daver; Official organ: No. 3604.
Published in theOfficial Gazette of Turkey(Takvimi Vekayi),no. 3604 (supplement), July 22"

Nyheter från förstasidan

Euroländernas finansministrar ska försöka komma överens om ett nytt krislån till Grekland.
Europeiska unionens råd

Finansministrar blixtinkallas för att rädda Grekland

BRYSSEL » 15 miljarder saknas. I nästa vecka hoppas man komma överens om ett nytt grekiskt krislån. Men fortfarande finns många hinder.

Nu måste Lena Ek skärpa klimatmålen

Jens Holm (V) » Överraskande klimatrapport. EU-kommissionens färska analys visar att skärpta klimatmål är mycket billigare än vad man tidigare trott.

Skapa en europeisk energigemenskap

Jacques Delors och Staffan Nilsson » Bekämpa energifattigdomen. Det behövs en diskussion om hur Europa ska klara energiförsörjningen. I dag kan inget EU-land klara det på egen hand.

Rysk EU-gas sinar

BRYSSEL » EU väl förberett. Nio EU-länder rapporterar en leveransminskning av rysk gas. Ryssland skyller på Ukraina. EU på kölden.
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) i riksdagens talarstol.
Anders Selnes

Allt fler EU-lagar ogillas av riksdagen

BRYSSEL » “Sker per automatik” . Sverige är ett av de länderna i EU som klagar mest på att EU-kommissionen lägger sig i nationella frågor.

IMF-topp oroas för grekisk recession

BRYSSEL » Lönerna för höga. Grekland har kommit en bra bit på vägen men har fortfarande mycket att göra, menar Poul Thomsen chefsförhandlare för Internationella valutafonden, IMF.
EU-parlamentet säger ja till gemensam skattebas för företagen, det bör Sverige stödja skriver EU-parlamentariker Olle Schmidt.
MittEuropa

Sverige bör driva gemensam bolagsskattebas

Olle Schmidt (FP) » EU-parlamentet positivt . Skattetekniskt krångel får inte vara en ursäkt för att hindra en nödvändig reform som kan skapa tillväxt och jobb. —> RÖSTA: Ska EU införa gemensam bolagsskattebas?
Statsminister Fredrik Reinfeldt försvarade finanspakten vid onsdagens riksdagsdebatt.
Anders Selnes

Reinfeldt och Ohly i strid om finanspakt

STOCKHOLM » Riksdagsjakt efter finanspaktens kärna: Stenhård nedskärningspolitik eller sund budgetpolitik.

Uppskjutna val i ett Rumänien på glid

BRYSSEL » Parlamentet förbigås . Röster höjs för att demokratin i Rumänien är trängd. – Vi moderniserar landet, menar regeringen.
Angela Merkel samspråkar med Storbritanniens David Cameron och EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso.
Europeiska Unionens råd

Finanspakten en tysk framgång

BRYSSEL » Skeptiskt Tjeckien öppet för framtida deltagande. Med nästan alla EU-länder med på båten anses finanspakten vara en seger för Tyskland och landets krav på budgetdisciplin i euroländerna.

Efter finanspakten krävs en kraftfull offensiv

Göran Färm (S) och Olle Ludvigsson (S) » Pakten blev bättre efter kritik. Framtida kriser klaras bättre med nya EU-pakten. Men nu behövs en europeisk tillväxtpolitik.

Ekonom: Dåligt IMF-lån – bra på sikt

BRYSSEL/STOCKHOLM » ”Måste se bortom procenttecknen” . Det miljardlån Sverige lovat IMF kan ge dåligt klirr i statskassan. Men kan på sikt gynna svensk ekonomi, menar Robert Bergqvist, bankekonom.
Europeiska rådets ordförande Herman Van Rompuy hälsar den svenske statsministern Fredrik Reinfeldt (M) välkommen.
Europeiska Unionens råd

Sverige går med i finanspakten

BRYSSEL » Svenskt nej till EU-uttalande. Regeringen och Socialdemokraterna fick genom sina krav – Sverige blir nu ett av 25 EU-länder i finanspakten. Läs avtalet.
Ekonomiska politiken fortsätter regering och riksdag att bestämma över skriver Gustav Blixt (M).
Debatt

Jonas Sjöstedt har fel om finanspakt

Gustav Blix (M) » Sverige kan vinna inflytande. Pakten begränsar inte vår ekonomiska politik. Regeringen har fått gehör för flera svenska ståndpunkter.
<default>

EU-förespråkare föreslås till ny S-ledare

STOCKHOLM » Kan påverka svensk EU-politik. Fackförbundet IF Metalls ordförande Stefan Löfven föreslås till ny ordförande för Socialdemokraterna.

Merkel misstror grekisk skuldsanering

BRYSSEL » Avvisar dubbla krisfonder . Allt fler politiker ifrågasätter om Grekland klarar sig ur skuldkrisen.

EU värnar rätten att bli glömd

BRYSSEL » Tvingar Google och Facebook. Det ska bli lättare för medborgare att få bort sina personuppgifter från sociala nätverk, banker och sökmotorer. – Ett vettigt förslag, säger Christian Engström (PP).

Turkiet hotar Frankrike med repressalier

BRYSSEL » “Rasistiskt och diskriminerande”. Turkiet har på flera fronter markerat sitt missnöje med den nyklubbade franska lagen som förbjuder förnekandet av det armeniska folkmordet. —> RÖSTA: Är det franska beslutet rätt?

Inför euron när Sverige är redo

Schmidt, Wikström och Paulsen (FP) » Vi tror på EU-projektet. Europa kommer inte att falla och Folkpartiet kommer inte att vända vare sig väljare eller kärnprinciper ryggen. —> RÖSTA: Ska Sverige gå med i euron?
Den svenske finansministern Anders Borg (M) menar att det finns en stor förståelse för de svenska kraven.
Fredrik Haglund

Borg: Svenska framsteg med finanspakten

BRYSSEL » Krisfonden klar. EU:s finansministrar brottas med frågan att icke-euroländerna vill kunna gå med i finanspakten utan bindande krav. —> RÖSTA: Ska Sverige gå med i finanspakten?
Pedro Passos Coelho, Portugals premiärminister, samtalar med IMF-chefen Christine Lagarde. Arkivbild.

Portugal och Ungern på fallrepet

BRYSSEL » Har ett år på sig. Samtidigt som kommissionen hotar Ungern med indragning av EU-bidrag på grund av statsfinansiell misskötsel kommer signaler att Portugal behöver ytterligare ett krislån.

Framtiden skrämmer spanjorerna

Margareta Strandman Dahlberg » Naturligt PSOE fick gå. Med allvarliga ansikten drar den nya spanska regeringen in på allt och vad värre är; forskningen får 30 procent mindre i anslag.
Finansministrarna Maria Fekter (Österrike), Evangelos Venizelos (Grekland) och Jutta Urpilainen (Finland). Arkivbild.

Grekland pressas på hög ränta

BRYSSEL » Finanspakten närmar sig fullbordan . Det grekiska skulddramat och finanspaktens utformning står överst på dagordningen för euroländernas finansministrar vid dagens möte i Bryssel.
Kroatien är på väg att bli EU:s 28:e medlem.

Kroater sade ja till EU

BRYSSEL » Lågt valdeltagande . Trots stora ekonomiska svårigheter både i EU och på hemmaplan röstade kroaterna på söndagen för att gå med i unionen.
<default>
MittEuropa

Ingen snabb lösning i Kosovofrågan

Mirella Pejcic » Komplexa minoritetskonflikter. Serbiens relation till Kosovo förblir komplicerad.
Alla EU-ledare som binder sig till finanspaktens regler ska få delta när eurogruppen samlas i Bryssel. Arkivbild.
Europeiska Unionens råd

Ny finanspakt lockar med krislån

BRYSSEL » Alla som binder sig till pakten får sitta med vid bordet. EU-kommissionen stärker sin roll som övervakare av EU-staternas ekonomier i det fjärde utkastet till ny finanspakt.

EU-parlamentet sopade till ungerske premiärministern

BRYSSEL » “Ungern kan bli oregerbart“. Premiärminister Orbán gick i försvarsställning när han mötte Europaparlamentet: Vi gör oss av med vårt kommunistiska arv.

Om kärlek i EU-parlamentet

YouEurope. Elin frågar om kärlek i EU-parlamentet. EU-parlamentariker Alf Svensson (KD) svarar.

Notiser

Fler notiser

Twitter

Logga in

Nyheter i andra medier

Fler nyhetslänkar

Debatt i andra medier

Fler debattlänkar

Hetaste artiklar

Fler heta artiklar

Mest kommenterade

Fler artiklar
Close