Under måndagens informella utrikesministermöte i polska Sopot diskuterades framtiden och de politiska ambitionerna för de sex före detta Sovjetrepublikerna inom EU:s nystartade Östliga partnerskap.
– Partnerskapet är prioritet för EU, sade Spaniens utrikesminister Miguel Angel Moratinos vid en presskonferens på måndagen. Han underströk vikten av att länderna stärker sina relationer med EU.
Med Östliga partnerskapet vill EU fördjupa samarbetet med Armenien, Azerbajdzjan, Georgien, Moldavien, Ukraina och Vitryssland. På sikt hoppas EU uppnå ökad politisk stabilitet, demokratiska reformer och ekonomisk utveckling.
Trots det allt intimare samarbetet mellan Ukraina och Ryssland betonade den ukrainske utrikesministern Konstantin Grisjtjenko att europeisk integration fortfarande är en viktig del för den fortsatta utvecklingen av landet.
Det Östliga partnerskapet startade för ett år sedan efter initiativ från Polen och Sverige. Kritik har riktats mot projektet om att processen går långsamt och kan vara på väg att stanna av.
– Från svenskt håll delar vi inte oron om att processen skulle hålla på att stanna av. Vi anser att det händer mycket inom partnerskapet och vill det ska fortsätta utvecklas, säger Anna Hammarlund Blixt, kansliråd på Utrikesdepartementets enhet för Östeuropa och Centralasien.
Förhandlingar om associationsavtal pågår med Ukraina och Moldavien och kommer även att inledas med Armenien, Georgien och Azerbajdzjan.
– Det här är ett samarbete där man inte bara kan ta de bitar man vill ha, till exempel ekonomiskt samarbete, och strunta i frågor som mänskliga rättigheter och demokratisk utveckling, säger Hammarlund Blixt.




















































